Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Národ neviditelných hrdinů, země láskyplných bojovnic. Takoví jsme (i) díky neziskovkám

Ilustrační foto: Freepik

Přestože jen loni přispěla neziskovým organizacím více než polovina Čechů, mnoho lidí těmto sdružením stále nedůvěřuje nebo neví, co přesně dělají. Změnit se to snaží kampaň Takoví jsme. „Neziskovky jsou nedílnou součástí naší společnosti už sto šedesát let. Po celou tu dobu představují hodnoty, na kterých naše společnost stojí, jako je obětavost, činorodost a soudržnost,“ uvedl koordinátor kampaně Ondřej Koutský.

Dobrovolní hasiči, Skauti, Amnesty International či Zachraň jídlo. V Česku funguje přes sto třicet tisíc neziskových organizací, které poskytují širokou škálu služeb – od zdravotní péče přes kulturu až po ochranu životního prostředí. Na webových stránkách takovijsme.cz jsou jednotlivé organizace představeny a zasazeny do kontextu historie neziskového sektoru v Česku. Nechybí ani statistiky o počtu a druhu těchto uskupení či důvody, proč jsou potřebné a v jakých oblastech pomáhají.

Neziskové organizace mají v naší společnosti svou roli. Ilustrační foto: Freepik

Občanské organizace nejen pomáhají, ale také propojují statisíce lidí. Tvoří úžasnou síť nadšenců, dobrovolníků, aktivních lidí, kteří stejně jako novináři představují hlídacího psa demokracie,” míní ředitel jedné ze zapojených organizací, Post Bellum, Mikuláš Kroupa. Kromě pomoci společnosti či přírodě mají řadu přínosů také pro dobrovolníky, podporovatele a další zájemce o konání dobra. Web proto shrnuje možnosti, jak pomoci a zapojit se do dobrovolnické činnosti.

Kampaň Takoví jsme spustilo uskupení Festival Svobody, které sdružuje nezávislé občanské iniciativy a organizace pořádající akce k výročí 17. listopadu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…