Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Národ neviditelných hrdinů, země láskyplných bojovnic. Takoví jsme (i) díky neziskovkám

Ilustrační foto: Freepik

Přestože jen loni přispěla neziskovým organizacím více než polovina Čechů, mnoho lidí těmto sdružením stále nedůvěřuje nebo neví, co přesně dělají. Změnit se to snaží kampaň Takoví jsme. „Neziskovky jsou nedílnou součástí naší společnosti už sto šedesát let. Po celou tu dobu představují hodnoty, na kterých naše společnost stojí, jako je obětavost, činorodost a soudržnost,“ uvedl koordinátor kampaně Ondřej Koutský.

Dobrovolní hasiči, Skauti, Amnesty International či Zachraň jídlo. V Česku funguje přes sto třicet tisíc neziskových organizací, které poskytují širokou škálu služeb – od zdravotní péče přes kulturu až po ochranu životního prostředí. Na webových stránkách takovijsme.cz jsou jednotlivé organizace představeny a zasazeny do kontextu historie neziskového sektoru v Česku. Nechybí ani statistiky o počtu a druhu těchto uskupení či důvody, proč jsou potřebné a v jakých oblastech pomáhají.

Neziskové organizace mají v naší společnosti svou roli. Ilustrační foto: Freepik

Občanské organizace nejen pomáhají, ale také propojují statisíce lidí. Tvoří úžasnou síť nadšenců, dobrovolníků, aktivních lidí, kteří stejně jako novináři představují hlídacího psa demokracie,” míní ředitel jedné ze zapojených organizací, Post Bellum, Mikuláš Kroupa. Kromě pomoci společnosti či přírodě mají řadu přínosů také pro dobrovolníky, podporovatele a další zájemce o konání dobra. Web proto shrnuje možnosti, jak pomoci a zapojit se do dobrovolnické činnosti.

Kampaň Takoví jsme spustilo uskupení Festival Svobody, které sdružuje nezávislé občanské iniciativy a organizace pořádající akce k výročí 17. listopadu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…