Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nemáte v životě kliku? 4 způsoby, jak to změnit

Ilustrační foto: Depositphotos

Smůla se vám lepí na paty a vy máte pocit, že se vaše štěstí někam schovalo a ne a ne vylézt? Někteří lidé zkrátka mají v životě kliku, všechno se jim daří a neúspěch se jim vyhýbá. Jiní zakoušejí jednu nepříjemnou zkušenost za druhou a štěstí se na ně neusmálo už léta. Je to ale opravdu tak? Co když můžeme jít štěstí naproti?

Co to vůbec znamená mít štěstí? Jak to, že ho někdo má a jiný ne? Většinou přemýšlíme o štěstí jako o něčem vnějším, na co nemáme žádný vliv. Sociální vědci se však na šťastlivce podívali trochu jiným pohledem a zjistili, že dělají pár věcí odlišně než ti, kteří štěstí nemají.

Pravda je taková, že ani šťastlivci nemají štěstí pořád, jen přemýšlejí trochu jiným způsobem než ti, kterým se v životě příliš nedaří. Pokud máte pocit, že se vám štěstí vyhýbá, zkuste se řídit podle následujících tipů a možná se přece jen ukáže.

Říkejte častěji ano

Ano. Udělejte ze sebe Yes Mana. Když Jim Carrey začal s velkým sebezapřením říkat na věci ano, začal se jeho život obracet k lepšímu. Najednou z ničeho nic jako by se na něj obrátilo štěstí.

Šťastlivci obvykle skočí po každé nové příležitosti. Zkoušejí nové věci a sami sobě vytvářejí nové šance. Jsou aktivnější a otevřenější všemu novému. Pak to možná vypadá, že mají obří štěstí, ale oni pouze zkouší několik cestiček najednou. Pokud se naučíte říkat ano častěji, možná občas zažijete neúspěch, štěstí vám však půjde naproti.

Poučte se z neúspěchů

Proč já? Drží se obvykle lidé za hlavu, když se jim něco nepovede. Šťastlivci také zažívají nezdary, své neúspěchy ale berou jako lekce, ze kterých se mohou poučit. Šťastlivci zkrátka věří, že záleží na tom, jak se na situaci díváme. I neúspěch nám totiž může něco přinést. Jsou to zkrátka nezdolní optimisté. Studie ukazují, že už samotný optimismus ohledně výsledku napomáhá tomu, aby vše dopadlo dobře.  

Díky tomu dokážou šťastlivci proměnit i trochu neštěstí na štěstí. To neznamená, že by nikdy nepožívali těžké chvilky, jen se brzy dokážou na nepříjemné věci podívat z jiného úhlu a uvědomit si, že ještě není tak moc zle.

Ilustrační foto: Depositphotos

Chcete-li mít v životě kliku, nebojte se neúspěchů a selhání, vystupujte ze své komfortní zóny, a když se jedny dveře zavřou, zaklepejte na druhé.

Poslouchejte svou intuici

Náš vnitřní hlas nám neustále radí, co máme dělat. My mu však často neumíme naslouchat. Lidé, kteří mají kliku, dají na své vnitřní pocity a důvěřují jim. Poté se snáz rozhodnou, kdy je ta správná chvíle začít něco nového a kdy naopak mají odejít. Vědí, kdy stavět a kdy bořit. Kdy sázet a kdy sklízet.

V knížce Faktor Štěstí její autor Richard Wiseman píše, že „Téměř 90 procent šťastlivců uvedlo, že důvěřují své intuici, pokud jde o osobní vztahy, a téměř 80 procent uvedlo, že hraje zásadní roli při výběru jejich kariéry.

Poznávejte nové lidi

Nové zkušenosti a příležitosti se zvyšují společně s počtem lidí, které znáte. Šťastlivci obvykle mají velké okruhy přátel a poznávají stále nové lidi. Rozšiřujte svůj okruh známých. Popovídejte si s prodavačkou. Pozvěte na večeři staré přátele. Přidejte se k nějaké volnočasové skupině.

Socializace s druhými lidmi vám nakonec přinese mnohem víc než jen nové šance. Zvýší se vám sebevědomí, dostanete podporu i ocenění zvenčí a především si získáte nové přátele, se kterými budete moci cokoliv podniknout. „Ano“ se totiž říká mnohem snáz, když na to člověk není sám.  

Autorský článek Anety Šmejcové a využitím informací z psychologytoday.com

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Dům z kávy. Sedlina najde využití ve stavebnictví

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…