Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nelegální skládky i cigaretové nedopalky. Dobrovolníci opět uklidili Česko

Zdroj ilustrační fotografie: Ukliďme Česko

Desetitisíce dobrovolníků se zapojily do již třetího ročníku akce Ukliďme Česko. Kvůli epidemiologickým opatřením, uzavřeným sběrným dvorům a návalu turistů do přírody byla příroda podle organizátorů akce znečištěná více než obvykle.

Pneumatiky bohužel stále patří k nejčastějšímu odpadu černých skládek. Zdroj fotografie: Ukliďme Česko

Akce se konala na Celosvětový úklidový den, který se slaví 19. září. Hlavním úkolem akce bylo uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek nejen po turistech. „Situace nám na jaře nepřála a většina z dvou a půl tisíc naplánovaných úklidových akcí nemohla proběhnout. Dočasné uzavření sběrných středisek odpadů a neukáznění sváteční turisté následně přispěli ke znečištění přírody více, než tomu bývalo v minulých letech,“ uvedli organizátoři akce.

Do akce se zapojily desítky tisíc dobrovolníků. Zdroj fotografie: Ukliďme Česko

Tématem letošního ročníku byly cigaretové nedopalky, které se v přírodě rozkládají až patnáct let, a uvolňuje se z nich řada škodlivých látek. „V současné epidemiologické situaci nechceme nikoho nabádat k jejich sbírání, spíše je naším cílem na problém s odhazováním nedopalků poukázat a napomoci změnit zlozvyk některých kuřáků,” dodal koordinátor Celosvětového úklidového dne v Česku Miroslav Kubásek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.