Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nelegální skládky i cigaretové nedopalky. Dobrovolníci opět uklidili Česko

Zdroj ilustrační fotografie: Ukliďme Česko

Desetitisíce dobrovolníků se zapojily do již třetího ročníku akce Ukliďme Česko. Kvůli epidemiologickým opatřením, uzavřeným sběrným dvorům a návalu turistů do přírody byla příroda podle organizátorů akce znečištěná více než obvykle.

Pneumatiky bohužel stále patří k nejčastějšímu odpadu černých skládek. Zdroj fotografie: Ukliďme Česko

Akce se konala na Celosvětový úklidový den, který se slaví 19. září. Hlavním úkolem akce bylo uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek nejen po turistech. „Situace nám na jaře nepřála a většina z dvou a půl tisíc naplánovaných úklidových akcí nemohla proběhnout. Dočasné uzavření sběrných středisek odpadů a neukáznění sváteční turisté následně přispěli ke znečištění přírody více, než tomu bývalo v minulých letech,“ uvedli organizátoři akce.

Do akce se zapojily desítky tisíc dobrovolníků. Zdroj fotografie: Ukliďme Česko

Tématem letošního ročníku byly cigaretové nedopalky, které se v přírodě rozkládají až patnáct let, a uvolňuje se z nich řada škodlivých látek. „V současné epidemiologické situaci nechceme nikoho nabádat k jejich sbírání, spíše je naším cílem na problém s odhazováním nedopalků poukázat a napomoci změnit zlozvyk některých kuřáků,” dodal koordinátor Celosvětového úklidového dne v Česku Miroslav Kubásek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…