Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejvýkonnější laser na světě budou mít vědci k dispozici vědci v Dolních Břežanech

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

S bojem s rakovinou i s výzkumem vesmíru pomůže vědcům Laserové centrum v Dolních Břežanech u Prahy, které bylo slavnostně otevřeno v polovině října. Středisko bude unikátní nejen v České republice, ale také v Evropě.

Vědci budou moci díky novému centru poprvé v historii zkoumat extrémní fyzikální jevy, a to kupříkladu simulaci dějů uvnitř hvězd. Kromě toho může také pomoci při vývoji léčby zhoubných nádorů či zkoumat vnitřní stavbu buněk.

Laserové centrum s názvem ELI Beamlines bude stát asi 6,8 miliardy korun, přičemž většinu zaplatí Evropská unie. „ELI je založeno na nové technologii laserových systémů, které umožňují generování velmi krátkých pulsů – ty mají vysokou energii. Mohou tak přispět k vytváření nových experimentů,“ vysvětlil na otevření centra manažer ELI Roman Hvězda. Laserové centrum získá superlaserové systémy příští rok a plné uvedení do provozu je naplánováno na rok 2018.

V současné době pracuje v centru asi 280 lidí, z nichž se většinou jedná o vědce a techniky. Navíc asi třetina zaměstnanců jsou cizinci z Francie, Itálie, Německa, Indie, Kanady, USA a Číny. Vědci zatím pracují na dokončení technologií a připravují systémy do speciálně upravených hal. Příští rok jim do centra přibyde jeden ze čtyř velkých laserů, který je dle vědců ten s nejvyšší energií na světě. Laser zatím vyvíjí americko-evropské konsorcium vedené firmou National Energetics se zástupci Fyzikálního ústavu.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…