Nejvýkonnější laser na světě budou mít vědci k dispozici vědci v Dolních Břežanech

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

S bojem s rakovinou i s výzkumem vesmíru pomůže vědcům Laserové centrum v Dolních Břežanech u Prahy, které bylo slavnostně otevřeno v polovině října. Středisko bude unikátní nejen v České republice, ale také v Evropě.

Vědci budou moci díky novému centru poprvé v historii zkoumat extrémní fyzikální jevy, a to kupříkladu simulaci dějů uvnitř hvězd. Kromě toho může také pomoci při vývoji léčby zhoubných nádorů či zkoumat vnitřní stavbu buněk.

Laserové centrum s názvem ELI Beamlines bude stát asi 6,8 miliardy korun, přičemž většinu zaplatí Evropská unie. „ELI je založeno na nové technologii laserových systémů, které umožňují generování velmi krátkých pulsů – ty mají vysokou energii. Mohou tak přispět k vytváření nových experimentů,“ vysvětlil na otevření centra manažer ELI Roman Hvězda. Laserové centrum získá superlaserové systémy příští rok a plné uvedení do provozu je naplánováno na rok 2018.

V současné době pracuje v centru asi 280 lidí, z nichž se většinou jedná o vědce a techniky. Navíc asi třetina zaměstnanců jsou cizinci z Francie, Itálie, Německa, Indie, Kanady, USA a Číny. Vědci zatím pracují na dokončení technologií a připravují systémy do speciálně upravených hal. Příští rok jim do centra přibyde jeden ze čtyř velkých laserů, který je dle vědců ten s nejvyšší energií na světě. Laser zatím vyvíjí americko-evropské konsorcium vedené firmou National Energetics se zástupci Fyzikálního ústavu.

Zdroj: ČTK

Autor článku


Tagy: