Ptáci zpívají radostí a žabky zvesela poskakují krajinou. Zvířata mají velký důvod k oslavě. Největšího evropského suchozemského savce se totiž podařilo zachránit před vyhynutím a nyní už radostně kluše volnou přírodou.
Zubr evropský byl před sto lety téměř vyhuben lovem, odlesňováním, lesními požáry a zemědělstvím. Nyní však podle televize Euronews počet zástupců tohoto druhu opět vzrostl na více než šest tisíc exemplářů, které se po Evropě pohybují v divokých stádech. V poslední aktualizaci červeného seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody byl tento druh přesunut ze sekce zranitelní do kategorie téměř ohrožení.
Obnově populace divokých zubrů pomohla především cílená a dlouhodobá ochrana. Po opětovném vypuštění do volné přírody v padesátých letech 20. století jejich počet neustále roste, a to až na současných 47 stád volně se pohybujících po Evropě. Díky práci charitativních organizací, vědců a odborníků na divokou zvěř se po celém světě navíc postupně obnovuje dalších 25 zvířecích druhů.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.