Ptáci zpívají radostí a žabky zvesela poskakují krajinou. Zvířata mají velký důvod k oslavě. Největšího evropského suchozemského savce se totiž podařilo zachránit před vyhynutím a nyní už radostně kluše volnou přírodou.
Zubr evropský byl před sto lety téměř vyhuben lovem, odlesňováním, lesními požáry a zemědělstvím. Nyní však podle televize Euronews počet zástupců tohoto druhu opět vzrostl na více než šest tisíc exemplářů, které se po Evropě pohybují v divokých stádech. V poslední aktualizaci červeného seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody byl tento druh přesunut ze sekce zranitelní do kategorie téměř ohrožení.
Obnově populace divokých zubrů pomohla především cílená a dlouhodobá ochrana. Po opětovném vypuštění do volné přírody v padesátých letech 20. století jejich počet neustále roste, a to až na současných 47 stád volně se pohybujících po Evropě. Díky práci charitativních organizací, vědců a odborníků na divokou zvěř se po celém světě navíc postupně obnovuje dalších 25 zvířecích druhů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…