Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Největšího evropského savce se povedlo zachránit před vyhynutím. Zubr se vrátil do volné přírody

Zdroj fotografie: Pixabay

Ptáci zpívají radostí a žabky zvesela poskakují krajinou. Zvířata mají velký důvod k oslavě. Největšího evropského suchozemského savce se totiž podařilo zachránit před vyhynutím a nyní už radostně kluše volnou přírodou.

Zubr evropský byl před sto lety téměř vyhuben lovem, odlesňováním, lesními požáry a zemědělstvím. Nyní však podle televize Euronews počet zástupců tohoto druhu opět vzrostl na více než šest tisíc exemplářů, které se po Evropě pohybují v divokých stádech. V poslední aktualizaci červeného seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody byl tento druh přesunut ze sekce zranitelní do kategorie téměř ohrožení.

Obnově populace divokých zubrů pomohla především cílená a dlouhodobá ochrana. Po opětovném vypuštění do volné přírody v padesátých letech 20. století jejich počet neustále roste, a to až na současných 47 stád volně se pohybujících po Evropě. Díky práci charitativních organizací, vědců a odborníků na divokou zvěř se po celém světě navíc postupně obnovuje dalších 25 zvířecích druhů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.