Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Největšího evropského savce se povedlo zachránit před vyhynutím. Zubr se vrátil do volné přírody

Zdroj fotografie: Pixabay

Ptáci zpívají radostí a žabky zvesela poskakují krajinou. Zvířata mají velký důvod k oslavě. Největšího evropského suchozemského savce se totiž podařilo zachránit před vyhynutím a nyní už radostně kluše volnou přírodou.

Zubr evropský byl před sto lety téměř vyhuben lovem, odlesňováním, lesními požáry a zemědělstvím. Nyní však podle televize Euronews počet zástupců tohoto druhu opět vzrostl na více než šest tisíc exemplářů, které se po Evropě pohybují v divokých stádech. V poslední aktualizaci červeného seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody byl tento druh přesunut ze sekce zranitelní do kategorie téměř ohrožení.

Obnově populace divokých zubrů pomohla především cílená a dlouhodobá ochrana. Po opětovném vypuštění do volné přírody v padesátých letech 20. století jejich počet neustále roste, a to až na současných 47 stád volně se pohybujících po Evropě. Díky práci charitativních organizací, vědců a odborníků na divokou zvěř se po celém světě navíc postupně obnovuje dalších 25 zvířecích druhů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…