Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejdéle fungující česká družice shořela v atmosféře, vydržela skoro šest let

Foto: Vzlusat 1

Česká družice VZLUSAT-1 shořela na začátku června v atmosféře. Na oběžné dráze fungovala téměř šest let a zařadila se tak mezi nejdéle fungující českou družici a zároveň se ve své kategorii družic velikosti 2U stala druhou na oběžné dráze nejdéle fungující družící světa. Družici VZLUSAT-1 vyvinuli vědci z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ), informuje server VZULSAT1.cz.

Družice přestala komunikovat 6. června krátce před polednem, kdy ji zachytila pozemní stanice a následně ještě radioamatér z Texasu. Byť se její životnost odhadovala pouze na jeden rok, fungovala družice skoro šest let. Na oběžnou dráhu se VZLUSAT-1 dostal 23. června 2017 z Indie a za celou dobu fungování ve vesmíru stihl planetu oběhnout více než 33tisíckrát.

Byl to pro ústav zásadní krok pro další vývoj. Získali jsme dostatek znalostí pro vývoj družic složitějších, zejména znalostí v oblasti konstrukce, elektroniky, komunikačních systémů,“ říká generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar. Pro Výzkumný a letecký ústav znamenala práce na VZLUSAT-1 vstup do světa družic.

VZLUSAT-1 – radiační stínění. Foto: Vzlusat 1

VZLUSAT-1 byl družicí typu CubeSat o velikosti 2U (20 x10 x10 cm). Byl vybavený výklopnými panely a vysouvací rentgenovou optikou, po jejich vysunutí na orbitě se jeho velikost zvětšila na 10 x10 x 35 cm. Vážil zhruba 2 kg,“ uvádí ústav v tiskové zprávě. Družice pomohla k řadě experimentů, například k vývoji palubního rentgenového dalekohledu, který byl tvořený tvořený multifóliovým širokoúhlým systémem typu račí oko.

Byla to neuvěřitelná příležitost. Mohla skončit i neúspěchem a byla by časem zapomenuta. Stal se ale pravý opak a dnes se já osobně velice těším z toho, kam se celý tým i český kosmický průmysl ke dnešnímu snad i díky VZLUSAT-1 dostal,” dodává Vladimír Dániel, který projekt družice vedl.

Na shořelou družici navazuje projekt VZLUSAT-2, který už na oběžné dráze funguje půldruhého roku. „Vynesla ho raketa Falcon 9 společnosti SpaceX 13. ledna 2022 z floridského mysu Canaveral. Na palubě má mimo jiné dvě kamery pro pozorování Země. Je první českou družicí, která dokázala pořídit snímek České republiky ve vysokém rozlišení,“ zmiňuje ústav.  

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmírný podzim je na obzoru: chystá se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week

Výročí pražského metra: 50 let od jeho otevření

Pod povrchem Měsíce se skrývá další překvapení

První zoo na světě! Zoo Praha rozmnožila ketupu Pelovu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…