Potřebu instalovat klimatizaci ve vnitřních prostorách sníží použití takzvaného chladicího papíru. Nový materiál je možné umístit na střechy domů, továren či automobilů. Bez využití elektřiny pak efektivně ochladí interiéry, a to za zlomek běžné ceny.
Na chladicí systémy a klimatizace připadá zhruba 20 procent světové spotřeby elektřiny. Jejich negativní dopad na klima se proto nyní rozhodli zmírnit vědci z Northeastern University v americkém Bostonu. Jejich chladicí papír je vyrobený z celulózy a recyklovatelného termoplastu PTFE. Díky nadbytku papírového odpadu je jeho výroba ekologická a nízkonákladová.
Materiál má dlouhou životnost a poté, co doslouží, je možné jej recyklovat. Papír je mimořádně odolný proti mechanickému poškození a vydrží teploty od -30 do 80 stupňů Celsia. Obalením střechy však jeho využití nekončí – materiál je možné zakomponovat přímo do běžných stavebních materiálů, jako je beton, dřevo či cihla, kde splní svou izolační funkci stejně dobře.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…