Tvrzení, že ženy mají mozek vybavený na komunikační a emoční schopnosti, zatímco muži vynikají v technice, slyšel asi každý z nás. Metaanalýza desítek výzkumů o rozdílech mezi mozky mužů a žen jej ale vyvrací. Pohlaví stojí pouze za jedním procentem všech rozdílů.
Podle závěrů výzkumu vědců z Lékařské univerzity Rosalind Franklin publikovaných v časopise Neuroscience and Behavioral Reviews jsou mozky mužů a žen stejné z hlediska struktury i proporcí. Studie založené na magnetické rezonanci potvrdily, že mozkové procesy žen a mužů zodpovědné za jazyk, paměť, prostorovou orientaci nebo emoce fungují velmi podobně. Jde tak o univerzální orgán, jako je třeba srdce a plíce.
Hlavní rozdíl způsobuje skutečnost, že jsou muži obecně těžší a vyšší než ženy, a proto je jejich mozek o jedenáct procent větší. Velikost ovlivňuje i proporce bílé a šedé hmoty mozkové. Ta je u velkých mozků v průměru o tři procenta větší, protože je potřeba přenášet v nich informace na delší vzdálenosti.
Ženy a muži se v chování opravdu většinou liší. Není to však způsobeno jejich mozky a predispozicemi, ale rozdílným přístupem v rámci fungování společnosti. Schopnosti a dovednosti se mozek učí opakováním a napodobováním vrstevníků a vzorů v okolí.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…