Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Náramky pro přivolání pomoci pomohou pražským seniorům

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

V případě pádu nebo zdravotních potíží u starších lidí mohou rozhodovat vteřiny. Praha proto bude rozvíjet systém speciálních náramků, kterými si senioři mohou přivolat pomoc. Cílem je, aby nemuseli předčasně odcházet do domovů důchodců či jiných zařízení a byli co nejdéle soběstační.

Metropole dokončila pilotní provoz systému e-Health, kterého se zúčastnila více než stovka lidí. „Potřebujeme tuto službu rozvíjet proto, abychom seniory co nejdéle udrželi doma a nemuseli je stěhovat do domova, což má pro ně vždy negativní důsledek na psychiku. Toto je tedy způsob, jak podpořit setrvání lidí doma. Cílem bylo propojit zdravotní a sociální oblast,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Jak systém funguje? Klient na základě doporučení lékaře dostane zapůjčený elektronický náramek, pomocí kterého si může zmáčknutím SOS tlačítka přivolat pomoc, když se jeho zdravotní stav zhorší. Zařízení také zvládá detekovat pád člověka a automaticky spustit alarm. Kromě vyzkoušení zařízení bylo cílem pilotní fáze také rozšířit povědomí seniorů a lékařů o této službě. Nyní je v plánu zahrnout systém do běžného rozhodování Magistrátu hlavního města Prahy, aby byl dostupný všem lidem bez ohledu na finanční možnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost