Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Náramky pro přivolání pomoci pomohou pražským seniorům

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

V případě pádu nebo zdravotních potíží u starších lidí mohou rozhodovat vteřiny. Praha proto bude rozvíjet systém speciálních náramků, kterými si senioři mohou přivolat pomoc. Cílem je, aby nemuseli předčasně odcházet do domovů důchodců či jiných zařízení a byli co nejdéle soběstační.

Metropole dokončila pilotní provoz systému e-Health, kterého se zúčastnila více než stovka lidí. „Potřebujeme tuto službu rozvíjet proto, abychom seniory co nejdéle udrželi doma a nemuseli je stěhovat do domova, což má pro ně vždy negativní důsledek na psychiku. Toto je tedy způsob, jak podpořit setrvání lidí doma. Cílem bylo propojit zdravotní a sociální oblast,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Jak systém funguje? Klient na základě doporučení lékaře dostane zapůjčený elektronický náramek, pomocí kterého si může zmáčknutím SOS tlačítka přivolat pomoc, když se jeho zdravotní stav zhorší. Zařízení také zvládá detekovat pád člověka a automaticky spustit alarm. Kromě vyzkoušení zařízení bylo cílem pilotní fáze také rozšířit povědomí seniorů a lékařů o této službě. Nyní je v plánu zahrnout systém do běžného rozhodování Magistrátu hlavního města Prahy, aby byl dostupný všem lidem bez ohledu na finanční možnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…