Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nákazu koronavirem ve školách zachytí monitoring odpadních vod

Ilustrační foto: Freepik

Projekt, na kterém spolupracuje Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) s Pražskými vodovody a kanalizacemi, a.s. (PVK), běží už od září minulého roku. Cílem je výrazně omezit počet žáků a tříd končících v karanténě. Dosavadní výsledky ukazují, že monitoring odpadních vod dokáže spolehlivě odhalit rozsah epidemie a její průběh na školách.

Zaměstnanci a studenti VŠCHT od září dvakrát týdně odebírají vzorky odpadních vod z pěti základních škol v Praze 9 a jedné mateřské školky v Lysolajích. Hledají v nich RNA viru SARS-CoV-2. Analýzu vzorků chemici zároveň srovnávají s výsledky plošného testování žáků a učitelů pomocí PCR testů. Ukázalo se, že splašky prozradí už jednotky pozitivních žáků. Falešnou pozitivitu, kterou by následně nepotvrdilo testování PCR testy, téměř vůbec nevykazuje.

Odpadní vody dokázaly odhalit šíření epidemie covidu-19 už v říjnu, kdy se ještě plošně netestovalo. Vedle toho vědci z analýzy v pozdějších měsících vyvodili, že školy, kde se pravidelně používaly PCR testy, dokázaly účinně vyhledat a izolovat nakažené. Odpadní vody díky tomu už následující den vykazovaly menší pozitivitu. I tam, kde trasování trvalo, byly čtvrteční vzorky méně pozitivní. Naproti tomu u plošného testování antigenními testy se pozitivita vod nesnižovala.

Porovnání počtů nakažených žáků a učitelů (šedé a černé sloupce, levá osa) s výsledky analýz odpadních vod (žluto-oranžové sloupce, pravá osa) u ZŠ z Prahy 9. Zelené čtverečky ukazují čas odběru odpadních vod, kde nebyl koronavirus detekován. (Zdroj: VŠCHT)

„Na základě našich pilotních výsledků navrhujeme zavedení systému pro masivní monitoring odpadních vod ze škol, který by v době ustupující epidemie nahradil dosavadní málo účinné testování antigenními testy. Tento systém by spočíval v rutinním sledování odpadních vod (jednou nebo dvakrát týdně) a v plošném PCR testování pouze u škol s pozitivními vzorky odpadních vod,“ říká Jan Bartáček, vedoucí týmu VŠCHT Praha.Technicky lze stihnout dodat informace o pozitivitě odpadních vod do 24 hodin a v následujícím dni provést plošné testování PCR,“ upřesňuje Petr Sýkora, technický ředitel PVK.

Rychlé použití tohoto způsobu sledování nákazy na školách by mohlo pomoci udržet co nejvíce žáků ve třídách při současné vlně varianty omikron. Radní pro školství Prahy 9 Zdeněk Davídek vidí smysl v jeho nasazení i při poklesu počtu nakažených. „Předpokládáme, že námi navrhovaný systém bude účinnější než plošné použití antigenních testů, zvláště v době ustupující epidemie, tj. pravděpodobně na jaře tohoto roku. Zároveň je toto sledování podstatně ekonomicky efektivnější,“ dodává. 

Zdroj: Tisková zpráva VŠCHT

Související články

Zaručeně zlepší den

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…