Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nahradí jednorázové plasty i polystyren. Český start-up vyvinul ekologický materiál z podhoubí

Zleva: David Minařík a Jan Ostrezi. Foto: Myco

Je ekologický, stoprocentně přírodní a lze z něj vyrobit obaly i izolace. Jihomoravský start-up Myco vyrábí rozložitelný materiál z podhoubí a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. „Podhoubí proroste substrátem, například nadrcenými pilinami či slámou a vytvoří kompaktní a zároveň tvarovatelný materiál, který má podobné vlastnosti jako pěnový polystyren,“ popsal výrobní proces materiálový inženýr Jan Ostrezi.

Přesto, že se v třídění a recyklaci plastů za poslední roky neustále zlepšujeme, vyhodí průměrný Evropan až dvaatřicet tun plastového odpadu ročně. Velký potenciál vypěstovaného materiálu proto jeho tvůrci vidí právě v nahrazování jednorázových plastů. Vyrobit z něj však lze také desky podobné dřevotřísce či náhradu polystyrenu. Díky tomu, že jsou všechny vstupní složky přírodní, jsou pak i následné výrobky plně rozložitelné. „Jednoduše ho můžete vyhodit na kompost nebo na pole, kde po rozložení poslouží zároveň jako hnojivo,“ dodal Ostrezi.

Materiál je stoprocentně přírodní a rozložitelný. Přesto má podobné vlastnosti jako polystyren. Foto: Myco

Projekt založil akademický malíř, badatel a vizionář David Minařík, který se již před několika lety nadchl pro biologii. Později se zaměřil na zkoumání hub. Při pročítání vědeckých studií ho zaujala možnost využít podhoubí jako pojivo při tvorbě pevného a zároveň plně přírodního biodegradabilního materiálu. „Protože nemám formální vzdělání v oboru mikrobiologie, zkoušel jsem věci, které ostatní považovali za nepřípustné. Ale ony fungují a my teď máme výrobní proces, který už jen stačí optimalizovat a škálovat,“ řekl Minařík. V Myco nyní pracují na uvedení prvních produktů na trh a zkoumají další možné využití materiálu – například jako náhradu kůže.

Související články

Zaručeně zlepší den

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…