Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nahradí jednorázové plasty i polystyren. Český start-up vyvinul ekologický materiál z podhoubí

Zleva: David Minařík a Jan Ostrezi. Foto: Myco

Je ekologický, stoprocentně přírodní a lze z něj vyrobit obaly i izolace. Jihomoravský start-up Myco vyrábí rozložitelný materiál z podhoubí a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. „Podhoubí proroste substrátem, například nadrcenými pilinami či slámou a vytvoří kompaktní a zároveň tvarovatelný materiál, který má podobné vlastnosti jako pěnový polystyren,“ popsal výrobní proces materiálový inženýr Jan Ostrezi.

Přesto, že se v třídění a recyklaci plastů za poslední roky neustále zlepšujeme, vyhodí průměrný Evropan až dvaatřicet tun plastového odpadu ročně. Velký potenciál vypěstovaného materiálu proto jeho tvůrci vidí právě v nahrazování jednorázových plastů. Vyrobit z něj však lze také desky podobné dřevotřísce či náhradu polystyrenu. Díky tomu, že jsou všechny vstupní složky přírodní, jsou pak i následné výrobky plně rozložitelné. „Jednoduše ho můžete vyhodit na kompost nebo na pole, kde po rozložení poslouží zároveň jako hnojivo,“ dodal Ostrezi.

Materiál je stoprocentně přírodní a rozložitelný. Přesto má podobné vlastnosti jako polystyren. Foto: Myco

Projekt založil akademický malíř, badatel a vizionář David Minařík, který se již před několika lety nadchl pro biologii. Později se zaměřil na zkoumání hub. Při pročítání vědeckých studií ho zaujala možnost využít podhoubí jako pojivo při tvorbě pevného a zároveň plně přírodního biodegradabilního materiálu. „Protože nemám formální vzdělání v oboru mikrobiologie, zkoušel jsem věci, které ostatní považovali za nepřípustné. Ale ony fungují a my teď máme výrobní proces, který už jen stačí optimalizovat a škálovat,“ řekl Minařík. V Myco nyní pracují na uvedení prvních produktů na trh a zkoumají další možné využití materiálu – například jako náhradu kůže.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…