Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nahradí jednorázové plasty i polystyren. Český start-up vyvinul ekologický materiál z podhoubí

Zleva: David Minařík a Jan Ostrezi. Foto: Myco

Je ekologický, stoprocentně přírodní a lze z něj vyrobit obaly i izolace. Jihomoravský start-up Myco vyrábí rozložitelný materiál z podhoubí a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. „Podhoubí proroste substrátem, například nadrcenými pilinami či slámou a vytvoří kompaktní a zároveň tvarovatelný materiál, který má podobné vlastnosti jako pěnový polystyren,“ popsal výrobní proces materiálový inženýr Jan Ostrezi.

Přesto, že se v třídění a recyklaci plastů za poslední roky neustále zlepšujeme, vyhodí průměrný Evropan až dvaatřicet tun plastového odpadu ročně. Velký potenciál vypěstovaného materiálu proto jeho tvůrci vidí právě v nahrazování jednorázových plastů. Vyrobit z něj však lze také desky podobné dřevotřísce či náhradu polystyrenu. Díky tomu, že jsou všechny vstupní složky přírodní, jsou pak i následné výrobky plně rozložitelné. „Jednoduše ho můžete vyhodit na kompost nebo na pole, kde po rozložení poslouží zároveň jako hnojivo,“ dodal Ostrezi.

Materiál je stoprocentně přírodní a rozložitelný. Přesto má podobné vlastnosti jako polystyren. Foto: Myco

Projekt založil akademický malíř, badatel a vizionář David Minařík, který se již před několika lety nadchl pro biologii. Později se zaměřil na zkoumání hub. Při pročítání vědeckých studií ho zaujala možnost využít podhoubí jako pojivo při tvorbě pevného a zároveň plně přírodního biodegradabilního materiálu. „Protože nemám formální vzdělání v oboru mikrobiologie, zkoušel jsem věci, které ostatní považovali za nepřípustné. Ale ony fungují a my teď máme výrobní proces, který už jen stačí optimalizovat a škálovat,“ řekl Minařík. V Myco nyní pracují na uvedení prvních produktů na trh a zkoumají další možné využití materiálu – například jako náhradu kůže.

Související články

Zaručeně zlepší den

Které stromy nejlépe čistí vzduch?

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Jak předejít demenci? Vědci ji dovedou odhalit už devět let před diagnózou

Jedenáct minut rychlé chůze snižuje riziko předčasného úmrtí, tvrdí angličtí vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…