Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadějí pro ochrnuté pacienty jsou chytré počítače. Vědci prozradili, jak pomáhají s léčbou

Ilustrační foto: Pexels

Nové technologie skrývají velký potenciál v léčbě nervové soustavy a pohybového aparátu. Možnosti využití chytrých počítačů a virtuální reality ve zdravotnictví představili vědci během Týdne mozku pořádaného Akademií věd České republiky.

Novým fenoménem ve vědě je například takzvaná neurorehabilitace, která propojuje mozek pacienta s chytrým počítačem. Díky systému Brain Computer Interface (BCI) se tak daří podpořit aktivizaci mozkových center pacientů po chirurgických zákrocích nebo cévní mozkové příhodě. „BCI má význam při sledování pacientů a měření změn v aktivitě jejich mozku. Ukazuje se například, že pro neurorehabilitaci jsou přínosné i cviky, které probíhají pouze v představách pacientů a nejsou fyzicky provedeny,“ uvedl Michal Filip z Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

BCI navíc může nahradit některé funkce nervové soustavy, a to například pomocí chytrých protéz. Čidla umístěná na hlavě pacienta zaznamenávají jeho elektrickou mozkovou aktivitu. Získaný signál pak systém převede na algoritmy, které umožňují paralyzovaným pacientům komunikovat s okolím prostřednictvím počítače nebo pohybovat končetinami, které by jinak zůstaly nehybné.

Festival Týden mozku představil nové trendy ve výzkumu mozku a neurovědách, letos on-line. Foto: Akademie věd ČR

Novinkou ve výzkumu je také virtuální realita, která by v budoucnu mohla nahradit robotické rehabilitační přístroje. V ní lze například simulovat chůzi u ochrnutých pacientů či rozpohybování zraněných končetin. „V současnosti zkoumáme vliv virtuální reality na kognitivní funkce, psychiku, nervy či prokrvení pokožky. Snažíme se zjistit, zda má metoda objektivní efekt na stav pacienta,“ doplnil Filip.

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…