Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Ilustrační foto: Depositphotos

Historický úspěch v léčbě rakoviny zaznamenala klinická studie amerických vědců uveřejněna v červnu v časopise The New England Journal of Medicine, která testovala účinky nového léku na 12 pacientech s rakovinou konečníku. Výsledky jsou neuvěřitelné – u všech pacientů došlo k vyléčení onkologického onemocnění. Imunoterapeutický lék s názvem dostarlimab tak dosáhl stoprocentní úspěšnosti, jak informoval server sciencedaily.com.

Výsledky první fáze klinické studie nového typu léčby obletěly svět. Poprvé v historii léčby rakoviny se totiž vědcům podařilo vyléčit sto procent všech pacientů, kterým byl lék podán. Experimentální studie se zúčastnilo 12 pacientů s rakovinou konečníku. Bez jakýchkoliv vedlejších účinků u nich došlo ke zmizení nádoru. Vyřešily se také další bolestivé a obtížné symptomy.

Rakovina konečníku se běžně léčí pomocí chemoterapií a ozařování, často ovšem musí dojít i k chirurgickému zákroku, který s sebou však nese nepříjemné zdravotní dopady včetně neplodnosti nebo poškození nervů. Účinná léčba, která by neměla neblahé dopady na kvalitu života, jako mají současné postupy, je tak velmi potřebná.

Zdravotníci proto do dostarlimabinu vkládají velké naděje, výsledky jsou totiž velmi povzbuzující. Autorka studie Hanna K. Sanoff však upozorňuje na to, že je nejprve potřeba otestovat účinky léku na větším počtu pacientů a sledovat je během delšího období. Nyní byli pacienti pozorováni šest měsíců až dva roky.

Zdroj: Sciencedaily.com, Deník.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…