Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Ilustrační foto: Depositphotos

Historický úspěch v léčbě rakoviny zaznamenala klinická studie amerických vědců uveřejněna v červnu v časopise The New England Journal of Medicine, která testovala účinky nového léku na 12 pacientech s rakovinou konečníku. Výsledky jsou neuvěřitelné – u všech pacientů došlo k vyléčení onkologického onemocnění. Imunoterapeutický lék s názvem dostarlimab tak dosáhl stoprocentní úspěšnosti, jak informoval server sciencedaily.com.

Výsledky první fáze klinické studie nového typu léčby obletěly svět. Poprvé v historii léčby rakoviny se totiž vědcům podařilo vyléčit sto procent všech pacientů, kterým byl lék podán. Experimentální studie se zúčastnilo 12 pacientů s rakovinou konečníku. Bez jakýchkoliv vedlejších účinků u nich došlo ke zmizení nádoru. Vyřešily se také další bolestivé a obtížné symptomy.

Rakovina konečníku se běžně léčí pomocí chemoterapií a ozařování, často ovšem musí dojít i k chirurgickému zákroku, který s sebou však nese nepříjemné zdravotní dopady včetně neplodnosti nebo poškození nervů. Účinná léčba, která by neměla neblahé dopady na kvalitu života, jako mají současné postupy, je tak velmi potřebná.

Zdravotníci proto do dostarlimabinu vkládají velké naděje, výsledky jsou totiž velmi povzbuzující. Autorka studie Hanna K. Sanoff však upozorňuje na to, že je nejprve potřeba otestovat účinky léku na větším počtu pacientů a sledovat je během delšího období. Nyní byli pacienti pozorováni šest měsíců až dva roky.

Zdroj: Sciencedaily.com, Deník.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Jak se při nízké teplotě zahřát? Na alkohol zapomeňte

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…