Klimatická změna znamená problém pro řadu přírodních procesů a prostředí. O to lepší je zpráva z britského Plymouthu a novozélandského Aucklandu. Studie z tamějších univerzit ukázala, že korálové ostrovy mají vyvinutou přirozenou obranu pro stoupání mořské hladiny.
Štěrkové a písečné atoly byly dlouho považovány za velmi zranitelné vůči stoupajícím hladinám moří zapříčiněné globálním oteplováním. Objevovaly se názory, že v důsledku toho voda ostrovy zaplaví a postupně vymaže z mapy světa. Vědci z University of Plymouth a University of Auckland se rozhodli prokázat, že korálové ostrovy jsou ve skutečnosti odolnější. „Věříme, že písek a štěrk přirozeně vytvoří či zformují jakousi přirozenou bariéru proti oceánu,“ konstatoval Paul Kench při zahájení výzkumu v roce 2017. A jeho hypotéza se potvrdila.
Výzkum využil různé modely, na něž aplikoval reálně probíhající procesy. Ukázalo se, že ostrovy jsou geologicky dynamické prvky, které jsou schopny se změnám přizpůsobit. Konkrétně přenášejí sediment z pláží a pobřeží na povrch ostrova. Se stoupající hladinou moře nebo oceánu tak může stoupat i okraj ostrova. Zjištění znamená optimističtější prognózu pro ostrovní národy, které dosud žily v nejistotě, zda se v dohledné budoucnosti nebudou muset z ostrovů stěhovat. Jejich zapojení do ochrany ostrovů bude ale i nadále žádoucí.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…