Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dinosauři stále překvapují. Vědci učinili podivuhodný objev

2 minuty radosti
Foto: University of Birmingham

Dinosauři vyhynuli již před mnoha miliony let. Přesto nepřestávají fascinovat nejen odbornou, ale i širokou veřejnost. Paleontologové nyní čelí nečekanému zjištění. Nalezli doposud nejlépe zachované embryo dinosaura. Je staré 72 až 66 milionů let. Objev zprostředkovává nový náhled na souvislost mezi chováním moderních ptáků a dinosaurů.

Embryo ve vejci se našlo v Číně, v pozdně křídových horninách u Kan-čou. Předpokládá se, že jde o bezzubého teropodního dinosaura nebo oviraptosaura, který byl pojmenován Baby Yingliang. Embryo měří na délku 27 centimetrů, ale je stočené tak, že se vešlo do sedmnácticentimetrového vejce.

Fosilie patří k nejkompletnějším dinosauřím embryím, jaká byla kdy nalezena, přičemž naznačuje, že se u těchto dinosaurů v době těsně před narozením vyvinula poloha připomínající ptáka. Díky tomu tento objev umožňuje lépe porozumět spojení mezi dinosaury a moderními ptáky. U moderních ptáků souvisí takové držení těla s přikrčením, což je pozice, kterou řídí centrální nervová soustava a je rozhodujícím pro úspěšné vylíhnutí. Výzkumníci se nyní domnívají, že takové chování před líhnutím, které bylo dříve považováno za jedinečné pro ptáky, mohlo vzniknout poprvé právě mezi těmito druhy dinosaurů. 

Zdroj: ČT24, iRozhlas, University of Birmingham

Související články

Zaručeně zlepší den

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…