Dinosauři vyhynuli již před mnoha miliony let. Přesto nepřestávají fascinovat nejen odbornou, ale i širokou veřejnost. Paleontologové nyní čelí nečekanému zjištění. Nalezli doposud nejlépe zachované embryo dinosaura. Je staré 72 až 66 milionů let. Objev zprostředkovává nový náhled na souvislost mezi chováním moderních ptáků a dinosaurů.
Embryo ve vejci se našlo v Číně, v pozdně křídových horninách u Kan-čou. Předpokládá se, že jde o bezzubého teropodního dinosaura nebo oviraptosaura, který byl pojmenován Baby Yingliang. Embryo měří na délku 27 centimetrů, ale je stočené tak, že se vešlo do sedmnácticentimetrového vejce.
Fosilie patří k nejkompletnějším dinosauřím embryím, jaká byla kdy nalezena, přičemž naznačuje, že se u těchto dinosaurů v době těsně před narozením vyvinula poloha připomínající ptáka. Díky tomu tento objev umožňuje lépe porozumět spojení mezi dinosaury a moderními ptáky. U moderních ptáků souvisí takové držení těla s přikrčením, což je pozice, kterou řídí centrální nervová soustava a je rozhodujícím pro úspěšné vylíhnutí. Výzkumníci se nyní domnívají, že takové chování před líhnutím, které bylo dříve považováno za jedinečné pro ptáky, mohlo vzniknout poprvé právě mezi těmito druhy dinosaurů.
Zdroj: ČT24, iRozhlas, University of Birmingham
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…