Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje na léčbu nádorů. Čeští lékaři objevili novou metodu

3 minuty radosti
Na snímku Ondřej Kodet. Foto: 1. LF UK

Mezi vědci a lékaři máme špičky. Svědčí o tom doktoři z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Podařilo se jim naprosto vyléčit metastazující melanom. Na léčbu přitom přišli víceméně omylem.

„Našeho pacienta jsme nejprve léčili standardními postupy, jako je např. radioterapie. Dostal také jeden z prvních léků z oblasti onkologické imunoterapie, tzv. checkpoint inhibitor ipilimumab, který pomáhá odblokovat imunitu, aby na nádorové buňky sama zaútočila. Navzdory této léčbě došlo u pacienta k obrovské progresi nádoru, k metastatickému postižení na zádech, v játrech a podpažních uzlinách,“ popsal situaci Ondřej Kodet z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN. Tehdy se jevily všechny možnosti léčby jako vyčerpané. Aby lékaři nemocnému alespoň ulevili, rozhodli se část jeho bolestivého postižení na zádech seříznout a spodek nádoru zmrazit tekutým dusíkem o teplotě minus 196 stupňů Celsia. Jedná se o metodu zvanou lokální kryoterapie.

Po měsíci od zmrazení nádoru většina jeho neošetřených částí na pacientových zádech začala sama mizet. Terapii pak doktoři ještě jednou zopakovali a na další kontrole po dvou měsících zjistili, že u pacienta vymizely metastázy v játrech i podpažních uzlinách. Dostavil se takzvaný abskopální efekt, při kterém po lokální terapii ustupují nádorové léze i v dalších orgánech vlivem probuzené systémové imunitní reakce. Stalo se to u tohoto způsobu léčby v klinické praxi poprvé. „Případ je skutečně pozoruhodný už tím, že to, co lékaři zamýšleli jako paliativní léčbu k zmírnění obtíží pacienta, nakonec vedlo k celkovému ústupu nádorového onemocnění. Z hlediska medicíny a dalšího vývoje v této oblasti je cenné, že naši lékaři a vědci ve své studii průběh léčby důkladně popsali a zmapovali i dosavadní poznatky v této oblasti a naznačili možnost dalšího výzkumu,“ doplnil děkan 1. LF UK prof. MUDr. Martin Vokurka, CSc.

Zdroj: 1. LF UK

Související články

Zaručeně zlepší den

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…