Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje na léčbu nádorů. Čeští lékaři objevili novou metodu

3 minuty radosti
Na snímku Ondřej Kodet. Foto: 1. LF UK

Mezi vědci a lékaři máme špičky. Svědčí o tom doktoři z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Podařilo se jim naprosto vyléčit metastazující melanom. Na léčbu přitom přišli víceméně omylem.

„Našeho pacienta jsme nejprve léčili standardními postupy, jako je např. radioterapie. Dostal také jeden z prvních léků z oblasti onkologické imunoterapie, tzv. checkpoint inhibitor ipilimumab, který pomáhá odblokovat imunitu, aby na nádorové buňky sama zaútočila. Navzdory této léčbě došlo u pacienta k obrovské progresi nádoru, k metastatickému postižení na zádech, v játrech a podpažních uzlinách,“ popsal situaci Ondřej Kodet z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN. Tehdy se jevily všechny možnosti léčby jako vyčerpané. Aby lékaři nemocnému alespoň ulevili, rozhodli se část jeho bolestivého postižení na zádech seříznout a spodek nádoru zmrazit tekutým dusíkem o teplotě minus 196 stupňů Celsia. Jedná se o metodu zvanou lokální kryoterapie.

Po měsíci od zmrazení nádoru většina jeho neošetřených částí na pacientových zádech začala sama mizet. Terapii pak doktoři ještě jednou zopakovali a na další kontrole po dvou měsících zjistili, že u pacienta vymizely metastázy v játrech i podpažních uzlinách. Dostavil se takzvaný abskopální efekt, při kterém po lokální terapii ustupují nádorové léze i v dalších orgánech vlivem probuzené systémové imunitní reakce. Stalo se to u tohoto způsobu léčby v klinické praxi poprvé. „Případ je skutečně pozoruhodný už tím, že to, co lékaři zamýšleli jako paliativní léčbu k zmírnění obtíží pacienta, nakonec vedlo k celkovému ústupu nádorového onemocnění. Z hlediska medicíny a dalšího vývoje v této oblasti je cenné, že naši lékaři a vědci ve své studii průběh léčby důkladně popsali a zmapovali i dosavadní poznatky v této oblasti a naznačili možnost dalšího výzkumu,“ doplnil děkan 1. LF UK prof. MUDr. Martin Vokurka, CSc.

Zdroj: 1. LF UK

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 2 000 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…