Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadace podpořila start-upy spojující byznys s dobrou věcí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Minipivovar zaměstnávající lidi s postižením nebo malá prádelna, v níž pracují neslyšící. To jsou některé z projektů, jež podpořila Nadace VIA ve svém programu Lepší byznys. V rámci něj oceňuje lidi, kteří při svém podnikání myslí i na dobrou věc.

Grant ve výši několik set tisíc, odborné poradenství či pomocné workshopy. To je podpora, kterou nabízí Nadace VIA skrze svůj program Lepší byznys, v němž se zaměřuje na tzv. sociální start-upy – tedy začínající podnikatele, jejichž záměrem je spojit byznys s dobrou věcí. Letos nadace touto cestou podpořila osm firem.

Cílem programu je podpořit podnikatelské aktivity s jasnou motivací a potenciálem směřovat k pozitivní společenské změně. Velkou výhodou je, pokud jsou firmy přínosné pro lokalitu, v níž podnikají, a zaměřují se tak na problémy ve svém blízkém okolí. Mezi kritérii figuruje také environmentální dopad či inovativnost a udržitelnost projektu.

Velká část z osmi podpořených projektů je spjata s gastronomií. Příkladem je pražírna kávy ve středních Čechách, jejíž tým tvoří zdravotně a mentálně hendikepovaní zaměstnanci, nebo malá třebíčská pekárna, v níž trojice zdravotně postižených pomáhá s přípravou žitného chleba nebo domácích buchet.

Naopak práci, která s jídlem nesouvisí, nabízí například pražský podnik Metráž. Ten je otevřený ženám bez domova, které zde prostřednictvím upcyclingu vyrábějí módní kolekce. Na Sokolovsku dostávají šanci zase dlouhodobě nezaměstnaní mající problémy s alkoholem či drogami nebo lidé s kriminální minulostí. Na hradě Hartenberg se mohou naučit se řemeslům a díky tomu se vrátit zpět do pracovního života.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…