Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Velikonočních ostrovech našli novou sochu moai

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Kamennou sochu vytesanou z bloku o délce 1,6 metru našli dobrovolníci ve vyschlém jezeře v kráteru sopky. Objevena byla podle místního portálu moeVarua 20. února v rámci obnovy tamní bažiny. Nyní poputuje na uhlíkovou analýzu, která určí její přesné stáří.

Na ostrově Rapa Nui, zvaném Velikonoční, je rozeseto téměř tisíc soch moai, které dosahují výšky až 10 metrů a váhy 80 tun. Podle vědců mají zobrazovat zbožštěné předky lidí, kteří na ostrově žili. Vyrobeny jsou ze zkamenělého sopečného popela a vznikly mezi 14. a 17. stoletím. Jejich nejvýraznějším prvkem jsou hlavy, jelikož zbytek těla bývá často zakryt okolní zeminou. Většina z osmitisícového ostrova je pod ochranou světového kulturního dědictví UNESCO.

Socha, kterou nalezli uprostřed vyschlého jezera Rano Raraku, je prvním monolitem vyzvednutým v této oblasti. Vodní plocha začala vysychat v roce 2018 a socha s výškou 1,6 metru a šířkou necelý metr byla nalezena v jejím středu. „Je zajímavé, že alespoň posledních 200 až 300 let byla laguna hluboká tři metry, což znamená, že v té době tam nemohl moai zanechat žádný člověk,“ vysvětlil deníku Guardian Salvador Atan Hito, předák komunity Ma’u Henua. „Pro naše lidi je to velmi důležitý objev. Protože je v jezeře, ani naši předkové o ní nevěděli,“ dodává.

Vysychající jezero Rano Raraku, na jehož dně byla socha moai objevena. Foto: Unsplash

Tufový blok ležel na zádech a vzhlížel k nebi orientovaný na sever. Jeho rysy byly rozpoznatelé, ale nijak přesně vyrýsované. Vědci se sochu chystají prozkoumat radiouhlíkovou metodou, avšak místní obyvatelé ji neplánují z místa vyzvednout. Je navíc možné, že se v jejím okolí nachází ještě další nepoznané moai.

Související články

Zaručeně zlepší den

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…