Kamennou sochu vytesanou z bloku o délce 1,6 metru našli dobrovolníci ve vyschlém jezeře v kráteru sopky. Objevena byla podle místního portálu moeVarua 20. února v rámci obnovy tamní bažiny. Nyní poputuje na uhlíkovou analýzu, která určí její přesné stáří.
Na ostrově Rapa Nui, zvaném Velikonoční, je rozeseto téměř tisíc soch moai, které dosahují výšky až 10 metrů a váhy 80 tun. Podle vědců mají zobrazovat zbožštěné předky lidí, kteří na ostrově žili. Vyrobeny jsou ze zkamenělého sopečného popela a vznikly mezi 14. a 17. stoletím. Jejich nejvýraznějším prvkem jsou hlavy, jelikož zbytek těla bývá často zakryt okolní zeminou. Většina z osmitisícového ostrova je pod ochranou světového kulturního dědictví UNESCO.
Socha, kterou nalezli uprostřed vyschlého jezera Rano Raraku, je prvním monolitem vyzvednutým v této oblasti. Vodní plocha začala vysychat v roce 2018 a socha s výškou 1,6 metru a šířkou necelý metr byla nalezena v jejím středu. „Je zajímavé, že alespoň posledních 200 až 300 let byla laguna hluboká tři metry, což znamená, že v té době tam nemohl moai zanechat žádný člověk,“ vysvětlil deníku Guardian Salvador Atan Hito, předák komunity Ma’u Henua. „Pro naše lidi je to velmi důležitý objev. Protože je v jezeře, ani naši předkové o ní nevěděli,“ dodává.
Tufový blok ležel na zádech a vzhlížel k nebi orientovaný na sever. Jeho rysy byly rozpoznatelé, ale nijak přesně vyrýsované. Vědci se sochu chystají prozkoumat radiouhlíkovou metodou, avšak místní obyvatelé ji neplánují z místa vyzvednout. Je navíc možné, že se v jejím okolí nachází ještě další nepoznané moai.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…