Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na vánočních trzích v Brně poprvé vyzkouší vratné hrnečky

Originální hrnečky by měly pozvednout kouzlo trhů a přilákat na ně i zahraniční turisty. Zdroj: Město Brno (tiskový servis)

Sbohem plastovým kelímkům na jedno použití dali minimálně tento rok v Brně. Na tamějších vánočních trzích vymění jednorázové kelímky za vratné – půjde o plastové kelímky a keramické hrnečky.

„Na vánočních trzích v centru města se prodá přes milion teplých nápojů a nevratné kelímky od nich váží 6,5 tuny. Jejich likvidace představuje velkou ekologickou zátěž,“ řekl radní městské části Brno-střed Petr Kalousek.

Záměr přitom není jen ekologický, ale také estetický. Originální hrnečky by měly pozvednout kouzlo trhů a přilákat na ně i zahraniční turisty. Za kelímek návštěvníci zaplatí vratnou zálohu čtyřicet korun, za hrneček sedmdesát korun. Špinavé kelímky by měly být snadno vyměnitelné za čisté v každém stánku.

Hrnečky vyjdou ve dvou edicích – v modré a v zelené. Modrá varianta bude připomínat cibulák a ozdobí ji symbol tradičních českých Vánoc – Ježíšek. V zelené limitované verzi se vedle vánočních motivů objeví i brněnské reálie. Návštěvníci si mohou hrnky ponechat jako originální suvenýr.

Změna kelímkového se systému se bude týkat všech trhů v centru Brna, tedy na Zelném trhu, náměstí Svobody či Moravském náměstí. Brněnské Vánoce letos odstartují 27. listopadu, kdy se na náměstí Svobody rozsvítí vánoční strom.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.