Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na vánočních trzích v Brně poprvé vyzkouší vratné hrnečky

Originální hrnečky by měly pozvednout kouzlo trhů a přilákat na ně i zahraniční turisty. Zdroj: Město Brno (tiskový servis)

Sbohem plastovým kelímkům na jedno použití dali minimálně tento rok v Brně. Na tamějších vánočních trzích vymění jednorázové kelímky za vratné – půjde o plastové kelímky a keramické hrnečky.

„Na vánočních trzích v centru města se prodá přes milion teplých nápojů a nevratné kelímky od nich váží 6,5 tuny. Jejich likvidace představuje velkou ekologickou zátěž,“ řekl radní městské části Brno-střed Petr Kalousek.

Záměr přitom není jen ekologický, ale také estetický. Originální hrnečky by měly pozvednout kouzlo trhů a přilákat na ně i zahraniční turisty. Za kelímek návštěvníci zaplatí vratnou zálohu čtyřicet korun, za hrneček sedmdesát korun. Špinavé kelímky by měly být snadno vyměnitelné za čisté v každém stánku.

Hrnečky vyjdou ve dvou edicích – v modré a v zelené. Modrá varianta bude připomínat cibulák a ozdobí ji symbol tradičních českých Vánoc – Ježíšek. V zelené limitované verzi se vedle vánočních motivů objeví i brněnské reálie. Návštěvníci si mohou hrnky ponechat jako originální suvenýr.

Změna kelímkového se systému se bude týkat všech trhů v centru Brna, tedy na Zelném trhu, náměstí Svobody či Moravském náměstí. Brněnské Vánoce letos odstartují 27. listopadu, kdy se na náměstí Svobody rozsvítí vánoční strom.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští vědci zkoumají Alzheimerovu chorobu pomocí „minimozečků“

Francouzská vesnice bude mít hřbitov se solární energií

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…