Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

5 tipů na vánoční knihy, které vás zahřejí u srdce

Zdroj: Freepik.com

Blíží se Vánoce a s ním přichází i sen všech knihomolů, více volného času na čtení. Přinášíme 5 tipů na knihy, díky kterým se naladíte na vánoční atmosféru a uniknete na chvíli do magických světů. 

J. K. Rowling – Vánoční prasátko

Malý Jack nadevše miluje své plyšové prasátko. Co na tom, že je staré, ušmudlané a otrhané? Na Štědrý den se ale jeho parťák záhadně ztratí. Pod stromečkem sice najde nové plyšové prasátko, radost mu však neudělá. Ještě že jsou Vánoce, doba, kdy se dějí zázraky. Hračky kolem Jacka ožijí a on se vydává na cestu do Země ztracených. Co ho tam čeká, to se dozvíte v této kouzelné knížce od autorky slavného Harryho Pottera. 

Kniha je určená primárně pro malé čtenáře (s doporučením od 8 let). Nenechte se tím ale odradit, pohádkový příběh okouzlí i dospělé. 

Jostein Gaarder – Kouzelný kalendář

Kdo zná knihy Josteina Gaardera (mezi nejpopulárnější patří Sofiin svět a Dívka s pomeranči), ví, že autor rád čtenáři zamotává hlavu. Nechává mezi sebou prolínat více příběhů a překvapuje nečekaným rozuzlením. Nejinak je tomu i v případě Kouzelného kalendáře. Příběh malého Jáchyma a dívky Elizabeth začíná v současném světě, ve Skandinávii, odkud putují do Betléma. A to nejen prostorem, ale i časem. Cestou potkávají další postavy, které jsou z vánočních příběhů dobře známé.

Kniha se dá číst jako netradiční adventní kalendář. Pro každý prosincový den je určená jedna kapitola, která vrcholí Štědrým dnem. Nebo si ji přečtěte během jednoho dvou večerů a poznejte znovu originálně pojatý pradávný příběh, který vás spolehlivě rozptýlí v předvánočním shonu. Navíc se dozvíte spoustu historických a geografických zajímavostí.

John Green, Maureen Johnson, Lauren Myracle – Sněží, sněží…

Tři autoři, tři různé povídky a jedna obří sněhová bouře. Ta zasáhne právě o Štědrém dnu a ovlivní vztahy a budoucnost několika středoškoláků. Jde oddechové příběhy z kategorie young adult, nechybí romantika a vtip. Pokud si chcete opravdu odpočinout a užít si chvíli bezstarostnosti, je to ta správná volba. Kniha se dočkala i filmového zpracování, které najdete na Netflixu.

Gunnar Gunnarsson – Advent

Netypické vánoční čtení pro náročnější čtenáře, to je novela Advent od islandského spisovatele Gunnara Gunnarssona. Napsal ji už téměř před sto lety a prodaly se jí miliony výtisků. Na necelých sto stranách vypráví příběh farmáře, který v drsné islandské přírodě hledá ztracené ovce a dává v sázku vlastní život.

Kniha vybízí k rozjímání. Má filosofický přesah a čtenáři ho díky jejímu poselství přirovnávají ke známějšímu Muži, který sázel stromy.

Julie Caplin – Hrad ve Skotsku

Hrad ve Skotsku patří k pohodovým vánočním knihám, který ocení především ženské čtenářky všech věkových kategorií. Je to klasické romantické čtení, kterému nechybí nic, co od červené knihovny čekáme. Sice budete od prvních stránek tušit, jak to asi celé dopadne, ale pokud se při čtení rádi zasníte, s touto knihou ze série Romantické útěky nesáhnete vedle. A pak ji můžete půjčit sestře, mamince nebo babičce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…