České družice se na oběžné dráze množí o sto šest. Nováčka, nanosatelit BD SAT 2, tam v úterý v podvečer vynesla raketa Falcon 9 spolu s přibližně stovkou dalších malých družic, uvedl server iRozhlas.
Družice bude testovat, zda technologie, které by měly být součástí budoucí kosmické stanice, dokážou fungovat v prostředí vesmíru. Není totiž zárukou ani samozřejmostí, že když nějaká technologie funguje tady na Zemi, bude fungovat i na oběžné dráze. Vliv na její funkčnost může mít mikrogravitace, kosmické záření nebo vakuum. Ve vesmíru zkrátka neplatí ta samá pravidla jako na Zemi.
Krychlová družice typu Cubesat má pouhých 10 cm na každou stranu, ale v mnoha hledech dokáže převzít roli větších satelitů. Firma, která za družicí stojí, má už zakázky na dodávky technologií pro budoucí kosmickou stanici. Jakmile se podaří prokázat, že vše funguje, jak má, firma získá certifikaci a následně bude možné technologie využít ve k vybudování zmiňovaného obytného modulu na oběžné dráze Měsíce.
Zdroj: iRozhlas, Science mag
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…