Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Antarktidu zamířili čeští vědci, polovinu tvoří ženy

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Rekordní výprava letos zavítala na vědeckou základnu Masarykovy univerzity na Antarktidě. Expedice se skládá z devatenácti členů, z toho je devět žen. Vědci budou rozšiřovat výzkumy z předchozích let, zaměří se i na nová témata, například na výzkum hub.

Vědecká základna se nachází na ostrově Jamese Rosse v blízkosti Antarktického poloostrova. Zde od poloviny ledna do poloviny března nalezne domov tým vědeckých pracovníků z Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a také dvě vědkyně z Istanbul Technical Univerzity. Mezi odborníky patří například hydrolog a glaciolog Jan Kavan, rostlinná fyzioložka Michaela Marečková, klimatoložka Klára Ambrožová a další.

Mezi zkoumanými tématy figurují bakterie, výzkum jednobuněčných organismů rozsivek, sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu či testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny. Současně budou testovány i výrobky, které mají zájem získat novou ochrannou známku Testováno v Antarktidě. Patří sem dva výrobci obuvi a jeden výrobce termoprádla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu