Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Může pití čaje zlepšit kognitivní funkce a předcházet tak úpadku?

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci v nové studii zkoumají mnoho zdravotních výhod, které čaj nabízí, od zlepšení pozornosti a odvrácení kognitivního poklesu až po aktivaci funkcí imunitního systému.

Díky novým zjištěním mezinárodní vědecké komunity poskytli řečníci na sympoziu komplexní aktualizaci nedávného výzkumu o přínosech konzumace čaje na lidské zdraví. Právě čaj je druhým z nejčastěji konzumovaných nápojů na světě.

„Existuje stále větší množství výzkumů z celého světa, které dokazují, že pití čaje může zlepšit lidské zdraví mnoha způsoby,“ řekl předseda sympozia Jeffrey Blumberg, PhD, profesor na Tufts, Friedman School of Nutrition Science and Policy.

V rámci celkového pozitivního vlivu na organismus je řeč zejména o takzvaných „skutečných“ čajích, mezi které patří černý, zelený, bílý a oolong. Důkazy prezentované na tomto sympoziu odhalují výsledky o přínosech čaje v prevenci rakoviny a kardiometabolických onemocnění a jeho vlivu na kognitivní výkon a imunitní funkce.

Trocha chemie

Čaj obsahuje flavonoidy, přirozeně se vyskytující sloučeniny, které mají antioxidační vlastnosti. Čajové flavonoidy poskytují bioaktivní sloučeniny pomáhající neutralizaci volných radikálů, které mohou poškodit prvky v těle, jako je genetický materiál a lipidy, a přispívat tak ke vzniku chronických onemocnění. Čaj také obsahuje L-theanin, aminokyselinu, která se z velké části vyskytuje právě v čaji a přispívá k lepšímu fungování lidského těla.

Ilustrační foto: Pixabay

Vliv čaje na imunitu

Čaj může pomoci podpořit náš imunitní systém a zvýšit odolnost těla vůči nemocem. Když onemocníme, může čaj pomoci tělu reagovat na onemocnění mnohem efektivněji tím, že se zbaví infekce, a může také zmírnit její závažnost, pokud taková situace nastane. Bylo zjištěno, že konkrétně zelený čaj pomáhá hostiteli v boji proti různým patogenům tím, že snižuje schopnost patogenu infikovat hostitele a pomáhá imunitnímu systému. Zároveň zelený čaj zlepšuje autoimunitní poruchy tím, že podporuje autotoleranci, potlačuje zánětlivý záchvat vyvolaný autoantigeny a zlepšuje opravu tkání.

Vliv čaje na kognitivní funkce

Čaj hraje ve vztahu ke kognitivním funkcím významnou roli. Ukázalo se, že čaj a jeho složky jsou prospěšné při tlumení stresu. Zdá se, že nejhlubší kognitivní doménou, na kterou čaj působí, je pozornost a bdělost. Zjištění naznačují, že je za to zodpovědná jedinečná kombinace kofeinu a L-theaninu, která se nachází v čaji. S takovými účinky je čaj vhodným nápojem v době rizika zvýšeného stresu a syndromu vyhoření.

Čaj a prevence kognitivního úpadku

Odhaduje se, že 40 až 50 % případů demence by bylo možné předejít změnou životního stylu. V přehledu publikovaného výzkumu o čaji a kognitivním úbytku vysvětluje doktor Jonathan Hodgson, profesor Institutu pro výzkum výživy na Univerzitě Edith Cowanové, že podle zjištěných informací mohou 1 až 2 šálky čaje denně výrazně snížit riziko vzniku demence a potenciálně i Alzheimerovy choroby. Údaje z dalších studií vlivu čaje na kognitivní zdraví také ukazují, že mírný příjem flavonoidů přítomných v čaji je spojen se sníženým rizikem kognitivního poklesu.

Zdroj: Neuroscience News

Související články

Zaručeně zlepší den

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Zahradničení výrazně zlepšuje kvalitu spánku u dospělých

Tajemné a krásné: Evropsky významné přírodní lokality v Česku

Rychlé půjčky: Jak fungují a kdy je vhodné je využít?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…