Muž vysazuje stromy takřka denně už po dobu 37 let

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Reprofoto Youtube

Muž, který sázel stromy. To není jen název populární knihy, tato věta také shrnuje životní příběh Jadava Payenga. Ten si ze sázení stromů vytvořil nejen koníček, ale i celoživotní poslání, které má navíc úžasné výsledky.

Vysazovat stromy začal Payeng v roce 1979 ve věku šestnácti let. Tenkrát byl součástí projektu zaměřeného právě na sadbu v indické oblasti Jorhat. Po pěti letech projekt skončil, muž se ale rozhodl ve své práci pokračovat se záměrem vytvořit na daném místě les. A to se mu také podařilo.

Payeng uznává, že zprvu byla jeho práce časově náročná, to se ale postupem času změnilo, neboť mohl začít využívat semínka, která plodily jeho vlastní stromy. Jeho les se s přibývajícími roky nejen úctyhodně rozrostl, ale také zabydlel. Část roku zde žije více než sto slonů, vyskytují se tu také nosorožci nebo tygři.

V současnosti má Molai Forest rozlohu 550 hektarů. Jen pro srovnání – newyorský Central Park zaujímá plochu 341 hektarů. O Payengově příběhu byl dokonce natočen dokument. Muž je dokonalým příkladem toho, že i jeden člověk může dokázat úžasné věci a zapříčinit velkou změnu. O své činnosti říká: „Stromy budu vysazovat až do posledního dechu“.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.