Student doktorského studia na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, který působí v Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně učinil přelomový objev, díky kterému lze až desetitisíckrát snadněji rozpouštět krevní sraženiny.
Doktorand Martin Toul objevil ve své práci souvislosti, které zvyšují doposud uznávanou účinnost stafylokinázy při rozpouštění krevních sraženin. Celý objev se povedl víceméně neplánovaně, dalo by se říct, že dokonce náhodou. „Testovali jsme proteiny podobné stafylokináze a potřebovali jsme získat výchozí data, která bychom měli jako základ pro srovnání. Nechtěli jsme vycházet jen z dat uvedených v odborné literatuře, chtěli jsme si předchozí pozorování ověřit v laboratoři. Při ověřování jsme šli více do hloubky a zjistili jsme, že je to s aktivitou stafylokinázy vlastně úplně jinak,“ popsal Toul.
Tento průlomový objev by mohl dopomoci k nalezení nových a účinnějších léků pro pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou. V plánu jsou ještě další výzkumy.
Zdroj: FNUSA
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…