Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mlýn z 15. století se proměnil na luxusní bydlení. Svojí atmosférou okouzlil nejen umělce.

Manžele Paulišinovi můžeme považovat za pohádkový pár – žijí spolu již dvacet tři let ve spokojeném manželství, vedou úspěšnou firmu a k tomu si nedávno splnili jeden velký sen. Zrekonstruovali totiž chátrající mlýn z 15. století u proslulého hradu Okoř a rovnou se do něho nastěhovali.

Mlýn Paulišinovým učaroval už v době jejich mládí, kdy na Okoř jezdili na výlety. Koupili ho ale až v roce 2011 poté, co měli k dispozici potřebné finanční prostředky. Do vlastnictví objekt získali v dezolátním stavu, přičemž z původního mlýna zůstaly pouze obvodové zdi, stropy se v důsledku zatékání propadly. Budova byla sice v 90. letech po dlouhých desetiletích chátrání opravována kanadskými majiteli, ti ale „šili horkou jehlou“ a brzy mlýn prodali. Nový majitel pak nechal mlýn sedmnáct let ležet ladem.

Paulišinovi se ihned po koupi pustili do celkové rekonstukce, problémy neměli ani s památkáři, s nimiž se na všem rychle domluvili: „Náletová zeleň a stromy poškodily kamenné zídky zahradních kaskád, které tu zřídili už v 19. století, val, kde jsou, patrně sloužil jako hráz vodního příkopu. Vše se muselo opravit,“ popsala Simona Paulišinová, která se dnes s chutí stará o zeleninovou zahrádku v horní části. Kromě zahrádky tady najdete také velký altán nebo prostor pro grilování.

Díky snaze a nemalému úsilí Paulišinových má dnes mlýn a jeho okolí podobu téměř totožnou s tou, kterou měl ve druhé polovině 19. století. V té době totiž došlo k zásadní přestavbě, rozšíření a modernizaci mlýnu.

Tím ale plány Paulišinových nekončí – na pozemku se nachází ještě jedna neopravená stavba, dříve sloužící jako stáje. Do dvou let by se z ní měl stát malý hotel se sedmi pokoji. Mlýn byl navíc původně rekonstruován s tím, že poskytne zázemí pro bydlení dvěma rodinám. Poté, co druhá rodina z tohoto záměru ustoupila, zůstalo přízemí a první patro mlýna prázdné. Simoně Paulišinové se tak naskytl další prostor pro využití. Patrně se z těchto prostor stane zázemí pro budoucí výše zmíněný hotel.

Paulišinovi obývají druhé nadzemní podlaží, přičemž jeho dominantou o rozloze 400 m2 je obývací prostor v místě bývalé mlýnice. Soukromé prostory (ložnice manželů, pokoj syna, koupelna, šatna) jsou umístěny na galerii, kuchyně je pak samostatná a umožňuje vyjít přímo na velkou terasu před domem.

Z původního vybavení objektu se nedochovalo nic, a tak se paní Paulišinová pustila do zařízení interiéru sama. Vše přitom pojala stylově v duchu značkových kousků – v kuchyni najdete rustikální nábytek (kuchyň Milán od společnosti Hanák), porcelán Villeroy&Boch, hrnce Silit nebo doplňky značky Philippi, v obývacím prostoru pak například holandský nábytek značky Snel či křišťálový lustr Preciosa.

Velký prostor dává navíc vyniknout sochám a obrazům. Jak prozradila Simona Paulišinová: „Mlýn má stejně jako celé údolí bohatou historii, v 19. století tu pobývala a tvořila řada slavných malířů, včetně Slavíčka, který se tu, jak se traduje, dokonce i oženil. Mařákovci na Okoř jezdili velmi rádi, vznikla tady celá řada vynikajících obrazů.“

Unikátní atmosféru mlýnu využívá Simona Paulišinová k pořádání „salonů 19. století“, kterých se účastní zájemci o výtvarné umění, literaturu a hudbu. Výtěžek ze vstupného na koncerty nebo přednášky je věnovaný na charitativní účely. Podle paní Paulišinové mají totiž peníze sloužit smysluplně a dávat lidi dohromady, ne je rozdělovat.

Zdroj i foto: http://bydleni.idnes.cz/rekonstrukce-mlyna-04f-/rekonstrukce.aspx?c=A140901_004705_rekonstrukce_rez

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.