Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mlýn z 15. století se proměnil na luxusní bydlení. Svojí atmosférou okouzlil nejen umělce.

Manžele Paulišinovi můžeme považovat za pohádkový pár – žijí spolu již dvacet tři let ve spokojeném manželství, vedou úspěšnou firmu a k tomu si nedávno splnili jeden velký sen. Zrekonstruovali totiž chátrající mlýn z 15. století u proslulého hradu Okoř a rovnou se do něho nastěhovali.

Mlýn Paulišinovým učaroval už v době jejich mládí, kdy na Okoř jezdili na výlety. Koupili ho ale až v roce 2011 poté, co měli k dispozici potřebné finanční prostředky. Do vlastnictví objekt získali v dezolátním stavu, přičemž z původního mlýna zůstaly pouze obvodové zdi, stropy se v důsledku zatékání propadly. Budova byla sice v 90. letech po dlouhých desetiletích chátrání opravována kanadskými majiteli, ti ale „šili horkou jehlou“ a brzy mlýn prodali. Nový majitel pak nechal mlýn sedmnáct let ležet ladem.

Paulišinovi se ihned po koupi pustili do celkové rekonstukce, problémy neměli ani s památkáři, s nimiž se na všem rychle domluvili: „Náletová zeleň a stromy poškodily kamenné zídky zahradních kaskád, které tu zřídili už v 19. století, val, kde jsou, patrně sloužil jako hráz vodního příkopu. Vše se muselo opravit,“ popsala Simona Paulišinová, která se dnes s chutí stará o zeleninovou zahrádku v horní části. Kromě zahrádky tady najdete také velký altán nebo prostor pro grilování.

Díky snaze a nemalému úsilí Paulišinových má dnes mlýn a jeho okolí podobu téměř totožnou s tou, kterou měl ve druhé polovině 19. století. V té době totiž došlo k zásadní přestavbě, rozšíření a modernizaci mlýnu.

Tím ale plány Paulišinových nekončí – na pozemku se nachází ještě jedna neopravená stavba, dříve sloužící jako stáje. Do dvou let by se z ní měl stát malý hotel se sedmi pokoji. Mlýn byl navíc původně rekonstruován s tím, že poskytne zázemí pro bydlení dvěma rodinám. Poté, co druhá rodina z tohoto záměru ustoupila, zůstalo přízemí a první patro mlýna prázdné. Simoně Paulišinové se tak naskytl další prostor pro využití. Patrně se z těchto prostor stane zázemí pro budoucí výše zmíněný hotel.

Paulišinovi obývají druhé nadzemní podlaží, přičemž jeho dominantou o rozloze 400 m2 je obývací prostor v místě bývalé mlýnice. Soukromé prostory (ložnice manželů, pokoj syna, koupelna, šatna) jsou umístěny na galerii, kuchyně je pak samostatná a umožňuje vyjít přímo na velkou terasu před domem.

Z původního vybavení objektu se nedochovalo nic, a tak se paní Paulišinová pustila do zařízení interiéru sama. Vše přitom pojala stylově v duchu značkových kousků – v kuchyni najdete rustikální nábytek (kuchyň Milán od společnosti Hanák), porcelán Villeroy&Boch, hrnce Silit nebo doplňky značky Philippi, v obývacím prostoru pak například holandský nábytek značky Snel či křišťálový lustr Preciosa.

Velký prostor dává navíc vyniknout sochám a obrazům. Jak prozradila Simona Paulišinová: „Mlýn má stejně jako celé údolí bohatou historii, v 19. století tu pobývala a tvořila řada slavných malířů, včetně Slavíčka, který se tu, jak se traduje, dokonce i oženil. Mařákovci na Okoř jezdili velmi rádi, vznikla tady celá řada vynikajících obrazů.“

Unikátní atmosféru mlýnu využívá Simona Paulišinová k pořádání „salonů 19. století“, kterých se účastní zájemci o výtvarné umění, literaturu a hudbu. Výtěžek ze vstupného na koncerty nebo přednášky je věnovaný na charitativní účely. Podle paní Paulišinové mají totiž peníze sloužit smysluplně a dávat lidi dohromady, ne je rozdělovat.

Zdroj i foto: http://bydleni.idnes.cz/rekonstrukce-mlyna-04f-/rekonstrukce.aspx?c=A140901_004705_rekonstrukce_rez

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…