Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová věž rokycanské radnice bude uchovávat i historický odkaz pro budoucí generace

Budova radnice v Rokycanech v západních Čechách prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Mimo opravy průčelí, oken a fasády došlo také na dominantu celé budovy, dřevěnou barokní věž. Krátce poté, co ji jeřáb posadil na rokycanské náměstí, začala vedle stávající věže růst její přesná replika. Poslední opravy na věži radnice proběhly před více než sto lety. Podle dochovaných materiálů to bylo v roce 1892.

Práce spojené s opravou věže a jejích zvonů budou stát více než 650 000 korun bez DPH. V součtu se cena rekonstrukce radnice vyšplhá na necelých 2,3 milionu korun. V rámci této částky proběhne také oprava průčelí radnice směřujícího na Masarykovo náměstí, vnitřních částí oken včetně dřevěných špalet, výměna venkovních okenic, které již pozbyly svou funkčnost, oprava kamenných prvků fasády a fasáda samotná, která na závěr dostane nový nátěr.

V původní věži byl nalezen měděný tubus s vyraženým letopočtem 1892, který obsahoval fotografie, písemnosti a dalšími historické dokumenty. Kromě fotografií, u kterých hrozilo jejich znehodnocení, byly do původní schránky všechny podklady vráceny. Schránka zaujme své místo ve zrekonstruované věži radnice. Vedle ní se objeví i její mladší příbuzná ze současnosti.

Tubus s označením 2014 bude uchovávat současné bankovky a mince, tiskoviny, prospekty městských institucí a paměťový disk. Na tom budou zaznamenány podklady z původního i současného tubusu v elektronické podobě. Budoucím objevitelům, kteří se k dokumentům dostanou třeba za 150 let, mají poskytnout ucelený obraz historii města. Alespoň tak celou situaci vidí současný starosta Rokycan Vladimír Šmolík.

Zdroj: http://plzen.idnes.cz/oprava-vez-radnice-rokycany-d1p-/plzen-zpravy.aspx?c=A140805_091320_plzen-zpravy_pp; http://plzen.idnes.cz/tubus-schranka-rokycany-radnice-vez-d73-/plzen-zpravy.aspx?c=A140718_144847_plzen-zpravy_pp

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…