Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová věž rokycanské radnice bude uchovávat i historický odkaz pro budoucí generace

Budova radnice v Rokycanech v západních Čechách prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Mimo opravy průčelí, oken a fasády došlo také na dominantu celé budovy, dřevěnou barokní věž. Krátce poté, co ji jeřáb posadil na rokycanské náměstí, začala vedle stávající věže růst její přesná replika. Poslední opravy na věži radnice proběhly před více než sto lety. Podle dochovaných materiálů to bylo v roce 1892.

Práce spojené s opravou věže a jejích zvonů budou stát více než 650 000 korun bez DPH. V součtu se cena rekonstrukce radnice vyšplhá na necelých 2,3 milionu korun. V rámci této částky proběhne také oprava průčelí radnice směřujícího na Masarykovo náměstí, vnitřních částí oken včetně dřevěných špalet, výměna venkovních okenic, které již pozbyly svou funkčnost, oprava kamenných prvků fasády a fasáda samotná, která na závěr dostane nový nátěr.

V původní věži byl nalezen měděný tubus s vyraženým letopočtem 1892, který obsahoval fotografie, písemnosti a dalšími historické dokumenty. Kromě fotografií, u kterých hrozilo jejich znehodnocení, byly do původní schránky všechny podklady vráceny. Schránka zaujme své místo ve zrekonstruované věži radnice. Vedle ní se objeví i její mladší příbuzná ze současnosti.

Tubus s označením 2014 bude uchovávat současné bankovky a mince, tiskoviny, prospekty městských institucí a paměťový disk. Na tom budou zaznamenány podklady z původního i současného tubusu v elektronické podobě. Budoucím objevitelům, kteří se k dokumentům dostanou třeba za 150 let, mají poskytnout ucelený obraz historii města. Alespoň tak celou situaci vidí současný starosta Rokycan Vladimír Šmolík.

Zdroj: http://plzen.idnes.cz/oprava-vez-radnice-rokycany-d1p-/plzen-zpravy.aspx?c=A140805_091320_plzen-zpravy_pp; http://plzen.idnes.cz/tubus-schranka-rokycany-radnice-vez-d73-/plzen-zpravy.aspx?c=A140718_144847_plzen-zpravy_pp

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.