Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bývalá vodárenská věž Mazanka nyní nabízí netradiční bydlení

Zchátralou klasicistní stavbu, postavenou v roce 1904, se před osmi lety rozhodl zrenovovat investor Martin Sluka. Nyní je vodárenská věž Mazanka opět v perfektním stavu. Místo původní funkce rezervoáru vody se věž proměnila v moderní bydlení. Třípodlažní mezonetový byt skýtá okolo 200 metrů čtverečních.

Věž Mazanka stojí na rozhraní pražských městských částí Libeň a Ďáblice. Stavba, kterou postavil architekt František Schlaffer je vysoká 42 metrů, má kruhový půdorys a do jejího věžního vodojemu se vešlo 178 kubíků vody. Těmi po dobu své existence zásobovala nižší části Libně. Od roku 1988 měla být využívána pro jiné účely. K tomu však nedošlo a věž začala chátrat.

S návrhem na její záchranu přišel soukromý investor Martin Sluka. Rozhodl se věž přestavět na atypické bydlení a tento nápad realizoval prostřednictvím své společnosti Château d’Eau. Za pomocí architekta Zbyňka Pšeničky, který připravil projekt, začala postupná renovace celé stavby. Protože se jednalo o technickou kulturní památku, nesmělo dojít ke změně vnější podoby věže. Na základě plánů z vodárenského muzea byly obnoveny všechny štukové detaily. Dokonce k nim přibyly i ty, které, pravděpodobně z důvodu nedostatku financí, zůstaly pouze na papíře.

Nyní se v devítipodlažní věži nachází nový, 200 metrů čtverečních velký, třípodlažní byt. Nalezneme zde pracovnu, kuchyň, ložnici, obývací pokoj a sociální zázemí. Do bytu nás vyveze netradiční výtah. Šachta výtahu i stěny kabiny budou totiž prosklené. Při cestě výtahem si tak můžeme vychutnávat výhled po okolí. Nejvyšší bod věže je vyhrazen ložnici, koupelně a prostorné šatně. Naopak v podzemí jsou skryty: sportovně relaxační centrum, garáž, kotelna, místnost s vzduchotechnikou, klimatizací a další podpůrné prostory. Přívod denního světla zajišťují do podzemních prostor všudypřítomné světlíky ústící do zahrady.

Konkrétní podoba sportovně relaxačního centra bude, stejně jako detailní části interiéru, dopracována na základě rozhodnutí a přání nového majitele. Stavba prošla částečnou kolaudací a je připravena k dobudování. Rezidenci Water Tower, jak je nyní věž nazývána, je možné získat za 130 milionů korun. Nutné je však počítat i s dalšími náklady okolo 50 milionů korun, které si vyžádají finální úpravy interiéru.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/vodarenska-vez-016-/dum_osobnosti.aspx?c=A140620_132933_dum_osobnosti_web
Foto: http://12jirka.rajce.idnes.cz/Kobylisy…#IMG_4059.jpg

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…