Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Harmonické sousedské vztahy v bytovém domě nemusí být jen pouhou teorií

Známou poučku, že při troše dobré vůle je možné cokoliv, naplňují obyvatelé bytového domu, kteří se zapojili do soutěže serveru iDNES.cz O nejlépe upravené okolí domu. V roce 2011 si nejprve vlastními silami zařídili veškeré podklady pro zateplení domu z projektu Zelená úsporám. Poté, co byly na jejich domě v roce 2012 provedeny veškeré práce, se společně vrhli do rekonstrukce přilehlé zahrady. Vzniklo tak příjemné prostředí k setkávání, relaxaci a aktivnímu odpočinku.

Vstřícnost a vzájemná spolupráce obyvatelů domu je cítit z každého jejich rozhodnutí. Při zateplování domu volili sice náročnější, ale podstatně levnější způsob administrativního zajištění celé akce, kdy si veškeré podklady a potřebnou dokumentaci zajišťovali sami. Nemuseli tak platit různé zprostředkovatelské firmy. Po obdržení dotace se společně dohodli, že peníze nepoužijí na mimořádnou splátku úvěru, ale budou je investovat do místa, kde tráví část svého volného času, společné zahrady.

Výsledná podoba zahrady je mozaikou nápadů jednotlivých členů bytového domu. Jehličnaté stromy oddělují prostor od sousedního pozemku, nový trávník slouží dětem k jejich radovánkám, plot z plovoucích dílců je ochranou před nezvanými návštěvníky a příjemný ráz zahrady doplňují vysazené květiny a bylinky. Nechybí zde ani dřevěný altán ke společnému posezení, a v létě také nafukovací bazén pro děti. Kromě vkusně vystavěné zahrady si všichni obyvatelé pochvalují hlavně nadstandardně vstřícné sousedské vztahy. Bez nich by totiž podobné nápady neměly šanci na úspěch.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/okoli-bytoveho-domu-topstone-d2n-/exterier.aspx?c=A140713_205449_exterier_rez

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.