Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mluvit o duševním zdraví není tabu, vzkazují organizátoři festivalu Na hlavu

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Festival Na hlavu

Věděli jste, že každý pátý dospělý Čech má závažné problémy s duševním zdravím? Jedná se o téma, před kterým bychom neměli zavírat oči. A právě proto vznikl festival Na hlavu, který se letos koná už po čtvrté.

Festival Na hlavu pořádá Národní ústav duševního zdraví. Jeho cílem je otevřít veřejnosti odborná témata související s duševním zdravím a dovolit jí nakouknout do tajů, které nám odkrývá výzkum mysli a mozku. Festival se uskuteční od 6. do 9. února v prostorách Městské knihovny v Praze a ve Studiu Hrdinů v podzemním podlaží Veletržního paláce .

Kromě projekcí filmů doplněných přednáškami odborníků se návštěvníci mohou těšit na semináře a diskuze či doprovodný program v podobě uměleckých vystoupení a výstav. To vše s touhou blíže představit oblast psychologické a psychiatrické péče, problematiky spánku, sexuality, umění, drog či virtuální aktivity. Nebudou chybět aktuální i často opomíjená témata, jako je environmentální úzkost, duševní zdraví (budoucích) maminek nebo třeba syndrom vyhoření. Ze známých osobností se představí například Simona Babčáková ve svém improvizačním představení.

Výtěžek ze vstupného poputuje na podporu aktivit, které pomáhají zlepšovat kvalitu života lidí s duševním onemocněním, a to zejména usilováním o jejich destigmatizaci.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.