Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladá sportovkyně porazila leukémii a po pouhém roce tréninku míří na olympijské hry

Foto: oficiální webové stránky Rikako Ikee

Japonská plavkyně Rikako Ikee toho za necelých 21 let svého života stihla už opravdu hodně. Na olympiádě v Rio de Janeiru skončila před pěti lety pátá, na Asijských hrách v roce 2018 získala šest zlatých a dvě stříbrné medaile a o rok později už se léčila s leukémií. Nemoc se jí podařilo porazit. Díky odkladu olympiády následkem koronavirové pandemie se navíc úspěšně kvalifikovala na domácí hry jako členka štafety.

Rikako Ikee měla být hvězdou olympiády v Tokiu 2020. Po fenomenálním úspěchu z Asijských her a pacifického šampionátu se připravovala na další vrchol kariéry, když jí diagnostikovali leukémii. „Kdybych nevěřila, že to bude jen dočasné, tak bych to nezvládla. Ale když se pak věci zlomily k lepšímu, mohla jsem začít vycházet a jíst venku, ta radost byla neuvěřitelná,“ svěřila se televizi Asahi. Zpátky do bazénu se vrátila na jaře 2020 s vizí, že se připraví na olympiádu v Paříži za čtyři roky. Ale poté, co v létě začala soutěžit, se ukázalo, že účast na odložených hrách v jejím rodném městě ještě není úplně ztracená.

Mladá sportovkyně jde odhodlaně za svými sny. Foto: oficiální webové stránky Rikako Ikee

V dubnu se proto postavila na start národního mistrovství v plavání a vítězstvím na trati 100 metrů motýlka si zajistila místo ve štafetě polohového závodu, v němž každý člen plave jiným stylem. Pár dní nato se výhrou na stejné trati volným způsobem kvalifikovala i do kraulařské štafety. „Jsem moc šťastná a pořád se mi těžko věří, že jsem to dokázala. Ale až budu na olympiádě, tak do toho dám všechno a budu ještě lepší,“ řekla serveru Olympic Channel. „Nezáleží na tom, jak málo si věříte a jak složité jsou okolnosti, pokud pracujete tvrdě, budete odměněni,“ radovala se ze svého návratu budoucí olympionička.

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…