Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ministerstvo zdravotnictví nově otevřelo pět center duševního zdraví

Zdroj fotografie: MZČR

Centra duševního zdraví pomáhají psychiatrickým pacientům začlenit se do normálního života. Prvních pět se již otevření dočkalo, do roku 2021 by se jejich počet měl vyšplhat až na třicet. Ministerstvo zdravotnictví v září slavnostně otevřelo pět nových center duševního zdraví. Ta slouží pacientům s vážným duševním onemocněním jako překlenovací most mezi pobytem v léčebně a každodenním životem ve společnosti.

V každém centru jsou k dispozici zdravotníci, psychologové, sociální pracovníci i peer konzultant, který si podobnou zkušeností na vlastní kůži prošel. Pacient tak získá potřebnou péči i podporu, aby mohl samostatně bydlet a mnohdy i pracovat.

V rámci reformy psychiatrické péče letos zahájila provoz centra v Brně, Přerově, Havlíčkově Brodě a na dvou místech v Praze. Do roku 2021 by se jich s podporou EU i zdravotních pojišťoven mělo otevřít celkem třicet.

Související články

Zaručeně zlepší den

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Konec čekání na dobití baterky. Nové baterie do elektroaut se nabijí již za 10 minut

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…