Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ministerstvo zdravotnictví nově otevřelo pět center duševního zdraví

Zdroj fotografie: MZČR

Centra duševního zdraví pomáhají psychiatrickým pacientům začlenit se do normálního života. Prvních pět se již otevření dočkalo, do roku 2021 by se jejich počet měl vyšplhat až na třicet. Ministerstvo zdravotnictví v září slavnostně otevřelo pět nových center duševního zdraví. Ta slouží pacientům s vážným duševním onemocněním jako překlenovací most mezi pobytem v léčebně a každodenním životem ve společnosti.

V každém centru jsou k dispozici zdravotníci, psychologové, sociální pracovníci i peer konzultant, který si podobnou zkušeností na vlastní kůži prošel. Pacient tak získá potřebnou péči i podporu, aby mohl samostatně bydlet a mnohdy i pracovat.

V rámci reformy psychiatrické péče letos zahájila provoz centra v Brně, Přerově, Havlíčkově Brodě a na dvou místech v Praze. Do roku 2021 by se jich s podporou EU i zdravotních pojišťoven mělo otevřít celkem třicet.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.