Zaměstnanci s nejnižšími platy mohou počítat se zvýšením minimální mzdy od ledna příštího roku o pětistovku. Na růstu minimální mzdy z 8 500 korun měsíčně na 9 000 korun se dohodla vláda s odboráři a zaměstnavateli při jednání tripartity.
Dohodu o navýšení minimální mzdy uvítal šéf ČMKOS Josef Středula. „Mohla být jít nahoru ještě dynamičtěji. Stále ještě je nižší nižší než sociální dávky, které člověk může dostat,“ řekl šéf odborové centrály.
Minimální mzda se zvedla loni v srpnu, a to o 500 korun na 8 500 korun. Předtím se zvýšila naposledy v roce 2007. V koaliční dohodě se vládní strany zavázaly, že po projednání v tripartitě bude vláda postupně minimální mzdu zvyšovat, aby se přiblížila 40 procentům průměrné mzdy ve státě. Ta loni činila 25 128 korun.
Růst minimální mzdy odborům nedávno na jejich volebním sjezdu slíbil premiér Bohuslav Sobotka a podpořil to i prezident Miloš Zeman.
S navýšením minimální mzdy souhlasili i zástupci zaměstnavatelů. „Upozornili jsme ale, že v některých odvětvích s tím mohou být problémy,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Zmínil odvětví sociálních služeb, obuvnický, textilní či kožedělný průmysl.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.