Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Letošní bouřková sezóna začala pěkně zostra, což měla možnost poznat většina obyvatel. Ti, kteří sledují Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku, si jistě všimli, že se na profilu objevují detailní informace o aktuální bouřkové situaci a bezprostřední varování před vznikem a postupem nebezpečných jevů. Tyto služby jsou výsledkem práce nové Konvektivní skupiny (KOS).

Vznik týmu specializovaného na konvektivní jevy, tedy především bouřky, se datuje do průběhu loňského léta, kdy se meteorologové octli pod palbou kritiky zejména po tornádu na Moravě. Rozhodli se proto zlepšit a zkvalitnit bouřkovou předpověď a dokázat lépe upozornit na nebezpečné jevy, jako jsou několikacentimetrové kroupy, silné nárazy větru nebo riziko tornád. „Skupina má v rámci ČHMÚ dva hlavní úkoly. Funguje jako operativní podpůrná odborná skupina regionálním meteorologům a výstražné službě v Praze. Každý den pro ně zpracovává specializovaný návrh a zhodnocení rizik s ohledem na výskyt a nebezpečnost konvektivních bouří,“ popisuje smysl KOS její vedoucí Martin Adamovský.

Ilustrační foto: Pixabay

Celkem deset meteorologů především z regionálních poboček absolvovalo školení zaměřená na moderní postupy předpovídání bouří od Evropské laboratoře pro výzkum konvektivních jevů. Pro řadu z nich jsou bouřky také mimopracovní vášní, a tak pro ně není problém strávit sledováním jejich vývoje i dobu, kdy už mají v práci oficiálně „padla“. Nadšení pro bouřlivé počasí pak spojuje meteorology i s jejich amatérskými kolegy a lovci bouří, kteří pod hlavičkou Amatérské meteorologické společnosti ukládají informace o nebezpečných jevech do sdílené online databáze, která pomáhá meteorologům vyhodnocovat situaci v reálném čase i v rámci následné analýzy.

Meteorologové upozorňují na nebezpečné jevy v reálném čase. Zdroj: facebookový profil ČHMÚ

Bouřlivé počasí sledují nejen meteorologičtí nadšenci, ale také zahrádkáři nebo pořadatelé společenských akcí, kteří ocení pravidelné aktualizace výstrah na facebookovém profilu ČHMÚ. Meteorologové komunikují a vysvětlují aktuální situaci a sbírají od lidí informace o situaci v místě přechodu bouřky. Češi se tak v komentářích „chlubí“ velikostí krup i daty ze svých domácích stanic, čímž pomáhají odborníkům s vyhodnocováním situace. Vedle fotografií blesků, záplav nebo zahrad sklizených kroupami se množí také pochvalné komentáře od lidí, kteří si cení aktuálních informací, odborných vysvětlení jevů i interakcí s meteorology pod statusy.

Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím tiskové zprávy a přednášky pořádané ČHMÚ

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…