Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Letošní bouřková sezóna začala pěkně zostra, což měla možnost poznat většina obyvatel. Ti, kteří sledují Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku, si jistě všimli, že se na profilu objevují detailní informace o aktuální bouřkové situaci a bezprostřední varování před vznikem a postupem nebezpečných jevů. Tyto služby jsou výsledkem práce nové Konvektivní skupiny (KOS).

Vznik týmu specializovaného na konvektivní jevy, tedy především bouřky, se datuje do průběhu loňského léta, kdy se meteorologové octli pod palbou kritiky zejména po tornádu na Moravě. Rozhodli se proto zlepšit a zkvalitnit bouřkovou předpověď a dokázat lépe upozornit na nebezpečné jevy, jako jsou několikacentimetrové kroupy, silné nárazy větru nebo riziko tornád. „Skupina má v rámci ČHMÚ dva hlavní úkoly. Funguje jako operativní podpůrná odborná skupina regionálním meteorologům a výstražné službě v Praze. Každý den pro ně zpracovává specializovaný návrh a zhodnocení rizik s ohledem na výskyt a nebezpečnost konvektivních bouří,“ popisuje smysl KOS její vedoucí Martin Adamovský.

Ilustrační foto: Pixabay

Celkem deset meteorologů především z regionálních poboček absolvovalo školení zaměřená na moderní postupy předpovídání bouří od Evropské laboratoře pro výzkum konvektivních jevů. Pro řadu z nich jsou bouřky také mimopracovní vášní, a tak pro ně není problém strávit sledováním jejich vývoje i dobu, kdy už mají v práci oficiálně „padla“. Nadšení pro bouřlivé počasí pak spojuje meteorology i s jejich amatérskými kolegy a lovci bouří, kteří pod hlavičkou Amatérské meteorologické společnosti ukládají informace o nebezpečných jevech do sdílené online databáze, která pomáhá meteorologům vyhodnocovat situaci v reálném čase i v rámci následné analýzy.

Meteorologové upozorňují na nebezpečné jevy v reálném čase. Zdroj: facebookový profil ČHMÚ

Bouřlivé počasí sledují nejen meteorologičtí nadšenci, ale také zahrádkáři nebo pořadatelé společenských akcí, kteří ocení pravidelné aktualizace výstrah na facebookovém profilu ČHMÚ. Meteorologové komunikují a vysvětlují aktuální situaci a sbírají od lidí informace o situaci v místě přechodu bouřky. Češi se tak v komentářích „chlubí“ velikostí krup i daty ze svých domácích stanic, čímž pomáhají odborníkům s vyhodnocováním situace. Vedle fotografií blesků, záplav nebo zahrad sklizených kroupami se množí také pochvalné komentáře od lidí, kteří si cení aktuálních informací, odborných vysvětlení jevů i interakcí s meteorology pod statusy.

Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím tiskové zprávy a přednášky pořádané ČHMÚ

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…