Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Letošní bouřková sezóna začala pěkně zostra, což měla možnost poznat většina obyvatel. Ti, kteří sledují Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku, si jistě všimli, že se na profilu objevují detailní informace o aktuální bouřkové situaci a bezprostřední varování před vznikem a postupem nebezpečných jevů. Tyto služby jsou výsledkem práce nové Konvektivní skupiny (KOS).

Vznik týmu specializovaného na konvektivní jevy, tedy především bouřky, se datuje do průběhu loňského léta, kdy se meteorologové octli pod palbou kritiky zejména po tornádu na Moravě. Rozhodli se proto zlepšit a zkvalitnit bouřkovou předpověď a dokázat lépe upozornit na nebezpečné jevy, jako jsou několikacentimetrové kroupy, silné nárazy větru nebo riziko tornád. „Skupina má v rámci ČHMÚ dva hlavní úkoly. Funguje jako operativní podpůrná odborná skupina regionálním meteorologům a výstražné službě v Praze. Každý den pro ně zpracovává specializovaný návrh a zhodnocení rizik s ohledem na výskyt a nebezpečnost konvektivních bouří,“ popisuje smysl KOS její vedoucí Martin Adamovský.

Ilustrační foto: Pixabay

Celkem deset meteorologů především z regionálních poboček absolvovalo školení zaměřená na moderní postupy předpovídání bouří od Evropské laboratoře pro výzkum konvektivních jevů. Pro řadu z nich jsou bouřky také mimopracovní vášní, a tak pro ně není problém strávit sledováním jejich vývoje i dobu, kdy už mají v práci oficiálně „padla“. Nadšení pro bouřlivé počasí pak spojuje meteorology i s jejich amatérskými kolegy a lovci bouří, kteří pod hlavičkou Amatérské meteorologické společnosti ukládají informace o nebezpečných jevech do sdílené online databáze, která pomáhá meteorologům vyhodnocovat situaci v reálném čase i v rámci následné analýzy.

Meteorologové upozorňují na nebezpečné jevy v reálném čase. Zdroj: facebookový profil ČHMÚ

Bouřlivé počasí sledují nejen meteorologičtí nadšenci, ale také zahrádkáři nebo pořadatelé společenských akcí, kteří ocení pravidelné aktualizace výstrah na facebookovém profilu ČHMÚ. Meteorologové komunikují a vysvětlují aktuální situaci a sbírají od lidí informace o situaci v místě přechodu bouřky. Češi se tak v komentářích „chlubí“ velikostí krup i daty ze svých domácích stanic, čímž pomáhají odborníkům s vyhodnocováním situace. Vedle fotografií blesků, záplav nebo zahrad sklizených kroupami se množí také pochvalné komentáře od lidí, kteří si cení aktuálních informací, odborných vysvětlení jevů i interakcí s meteorology pod statusy.

Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím tiskové zprávy a přednášky pořádané ČHMÚ

Související články

Zaručeně zlepší den

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Jak předejít demenci? Vědci ji dovedou odhalit už devět let před diagnózou

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…