Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Městská buňka ukazuje, jak lze do přehřátých ulic dostat stín a vláhu

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: brno.cz

Postupné změny klimatu s sebou přináší extrémní sucha, vedra a občasné přívalové srážky. Do budoucna se dá očekávat, že jejich projevy budou silnější a častější. Město Brno spolu s Veřejnou zelení města Brna a platformou NEXT Institute proto testují na Malinovském náměstí takzvanou městskou buňku. Ta ukazuje, jak doplňovat do města potřebnou ochlazující zeleň a přitom dobře hospodařit s dešťovou vodou.

Městská buňka se zaměřuje na hospodaření s dešťovou vodou, která je ze střechy svedena do nádoby biofiltru. Ten za pomoci své skladby, osazených rostlin a stromů zbavuje vodu nečistot. Voda je po filtraci přečerpána do zásobní nádrže, odkud je vedena systémem kapkové závlahy k dalším rostlinám, které jsou umístěny ve speciálně navržených květináčích zavěšených na stěnách buňky. Zeleň umístěná na konstrukci a v biofiltru ochlazuje své okolí, produkuje kyslík a zachycuje nečistoty. K ochlazení mikroklimatu přispívá také odpařování vody z biofiltru. Celá konstrukce se skládá z několika modulů, takže lze buňku rozmontovat a další rok přemístit na jinou lokalitu.

„Pokud se prototyp ozeleněného mobiliáře v centru města osvědčí, můžeme už příští rok umístit další kusy třeba na náměstí Svobody, Zelný trh nebo Dominikánské náměstí, kde se lidé na velkých rozpálených plochách potřebují skrýt před sluncem a ochladit,“ dodává ke smyslu testování městské buňky náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander. Buňka v centru města má také šířit osvětu a přiblížit problematiku přehřívání města a hospodaření s dešťovou vodou veřejnosti.

Související články

Inspirace

Brno se stává rájem bezobalového nakupování

Inspirace

Brňané si mohou od města pořídit kompostér za třetinovou cenu

Inspirace

Paběrkuje se už i v Brně. Iniciativa tak pomáhá lidem v nouzi

Inspirace

Zlínská zoo šetří životní prostředí

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.