Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pacienti budou v lepší péči. Do českého zdravotnictví přichází novinka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lékařům i pacientům se uleví a doktorům se bude lépe pracovat. Pacienti se zase mohou těšit na snížení chybovosti a zpřesnění diagnóz. Pomůže k tomu nová technologie, která by si měla už brzy najít cestu do českých nemocnic.

Zařízení Carebot dokáže díky použití umělé inteligence rozeznat jednotlivé nálezy. Naučil se to z rentgenu plic. „Počítačové vidění, které používáme, si můžeme představit jako to, které používají samořídící auta. Dokáží rozeznat, jaká je na semaforu barva, jestli je tam přechod, na kterém zrovna někdo jde, a tak podobně. My jsme místo toho ukázali naší neuronové síti snímky plic a řekli: Tady je pneumonie, tady jsou edémy a tak dál,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů společnosti Daniel Kvak. Ten se na Masarykově univerzitě věnuje umělé inteligenci a strojovému učení. Technologii vyvinul ve spolupráci s Matějem Misařem.

Carebot nejprve zvládl rozpoznat, zda byly pacientovy plíce zasaženy koronavirem nebo jinou chorobou. Jeho vývoj však rychle postoupil kupředu. Nyní technologie rozezná až čtrnáct různých druhů nálezů. Pomocí teplotní mapy rovnou ukáže, kde se nález nachází, a určí i jeho pravděpodobnost. Lékař pak výsledky vyhodnotí. Ve finále je to on, kdo stanovuje diagnózu, přístroj mu však pomáhá šetřit čas.

Cílem vývojářů je dostat Carebota do nemocnic, kde by mohl usnadnit práci mnoha lidem. Zároveň by tak došlo k zefektivnění zdravotnictví. Vize je taková, že by technologie zamířila do nemocnic už příští rok. Proto je však nezbytné, aby ještě v tomto roce prošel úspěšně certifikací. Nezbývá nám nic jiného, než držet Carebotovi palce.

Zdroj: StartupJobs, Carebot

Související články

Zaručeně zlepší den

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…