Lékařům i pacientům se uleví a doktorům se bude lépe pracovat. Pacienti se zase mohou těšit na snížení chybovosti a zpřesnění diagnóz. Pomůže k tomu nová technologie, která by si měla už brzy najít cestu do českých nemocnic.
Zařízení Carebot dokáže díky použití umělé inteligence rozeznat jednotlivé nálezy. Naučil se to z rentgenu plic. „Počítačové vidění, které používáme, si můžeme představit jako to, které používají samořídící auta. Dokáží rozeznat, jaká je na semaforu barva, jestli je tam přechod, na kterém zrovna někdo jde, a tak podobně. My jsme místo toho ukázali naší neuronové síti snímky plic a řekli: Tady je pneumonie, tady jsou edémy a tak dál,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů společnosti Daniel Kvak. Ten se na Masarykově univerzitě věnuje umělé inteligenci a strojovému učení. Technologii vyvinul ve spolupráci s Matějem Misařem.
Carebot nejprve zvládl rozpoznat, zda byly pacientovy plíce zasaženy koronavirem nebo jinou chorobou. Jeho vývoj však rychle postoupil kupředu. Nyní technologie rozezná až čtrnáct různých druhů nálezů. Pomocí teplotní mapy rovnou ukáže, kde se nález nachází, a určí i jeho pravděpodobnost. Lékař pak výsledky vyhodnotí. Ve finále je to on, kdo stanovuje diagnózu, přístroj mu však pomáhá šetřit čas.
Cílem vývojářů je dostat Carebota do nemocnic, kde by mohl usnadnit práci mnoha lidem. Zároveň by tak došlo k zefektivnění zdravotnictví. Vize je taková, že by technologie zamířila do nemocnic už příští rok. Proto je však nezbytné, aby ještě v tomto roce prošel úspěšně certifikací. Nezbývá nám nic jiného, než držet Carebotovi palce.
Zdroj: StartupJobs, Carebot
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok
Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…