Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pacienti budou v lepší péči. Do českého zdravotnictví přichází novinka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lékařům i pacientům se uleví a doktorům se bude lépe pracovat. Pacienti se zase mohou těšit na snížení chybovosti a zpřesnění diagnóz. Pomůže k tomu nová technologie, která by si měla už brzy najít cestu do českých nemocnic.

Zařízení Carebot dokáže díky použití umělé inteligence rozeznat jednotlivé nálezy. Naučil se to z rentgenu plic. „Počítačové vidění, které používáme, si můžeme představit jako to, které používají samořídící auta. Dokáží rozeznat, jaká je na semaforu barva, jestli je tam přechod, na kterém zrovna někdo jde, a tak podobně. My jsme místo toho ukázali naší neuronové síti snímky plic a řekli: Tady je pneumonie, tady jsou edémy a tak dál,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů společnosti Daniel Kvak. Ten se na Masarykově univerzitě věnuje umělé inteligenci a strojovému učení. Technologii vyvinul ve spolupráci s Matějem Misařem.

Carebot nejprve zvládl rozpoznat, zda byly pacientovy plíce zasaženy koronavirem nebo jinou chorobou. Jeho vývoj však rychle postoupil kupředu. Nyní technologie rozezná až čtrnáct různých druhů nálezů. Pomocí teplotní mapy rovnou ukáže, kde se nález nachází, a určí i jeho pravděpodobnost. Lékař pak výsledky vyhodnotí. Ve finále je to on, kdo stanovuje diagnózu, přístroj mu však pomáhá šetřit čas.

Cílem vývojářů je dostat Carebota do nemocnic, kde by mohl usnadnit práci mnoha lidem. Zároveň by tak došlo k zefektivnění zdravotnictví. Vize je taková, že by technologie zamířila do nemocnic už příští rok. Proto je však nezbytné, aby ještě v tomto roce prošel úspěšně certifikací. Nezbývá nám nic jiného, než držet Carebotovi palce.

Zdroj: StartupJobs, Carebot

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…