Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mění svět k lepšímu bez ohledu na věk. Seznamte se s nejúspěšnějšími mladými osobnostmi roku 2021

Zdroj fotografie: archiv Davida Procházky

Dostat se do seznamu 30 pod 30 je čest. Prestižní časopis Forbes každý rok vybírá třicítku mladých lidí, kteří okolí inspirují svojí pílí, talentem nebo podnikatelským nápadem. I letos je směsice nominovaných velmi pestrá. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku.

David Procházka

Šestadvacetiletý sympaťák rád pomáhá druhým už od školních let. Díky platformě Donio, kterou vymyslel a založil společně se svým týmem, nyní umožňuje pomáhat i tisícům dalších lidí. Na platformě lze jednoduše vytvořit sbírkovou výzvu pro dobročinný projekt i začínající podnikatelský záměr. Samotné darování je pak otázka několika kliknutí. „Naším cílem je udělat z filantropie pozitivní návyk. I malou částkou lze totiž díky crowdfundingu někomu změnit život k lepšímu,“ píší autoři projektu na webových stránkách. A to se daří – přes dárcovskou platformu se na pomoc potřebným vybralo už téměř 100 milionů korun.

David Procházka pomáhá konat dobro tisícům lidí. Zdroj: archiv Davida Procházky

Karolína Presová

Jak na zdravý vztah k technologiím a on-line světu a jak vychovat novou generaci, která k nim má přístup už od útlého dětství? Tímto tématem se již před lety začala komplexně zabývat vystudovaná socioložka Karolína Presová. Prostřednictvím projektu Replug me nabízí společně s týmem psychologů přednášky a workshopy pro děti, ale i školení učitelů a rodičů. O důležitosti digitální rovnováhy edukuje také veřejnost, například na zážitkových kurzech v přírodě.

Karolína Presová učí lidi používat technologie s rozumem. Zdroj: Facebook Replug me

Karel Müller

Farář a youtuber v jednom. Poněkud netradičním spojením chce Karel Müller společně s kolegou Jakubem Malým udělat Boha zase cool. Pod přezdívkou Pastoral Brothers natáčejí mladí faráři zábavná videa, která srozumitelnou formou vyprávějí o důležitých náboženských svátcích, biblických postavách i historii církve. Nebojí se při tom ani kontroverzních témat. Svým neotřelým způsobem prezentace náboženství slaví úspěch. Na YouTube i Facebooku jejich kázání sledují tisíce fanoušků.

Pastoral Brothers dávají náboženství moderní kabát. Zdroj: Pastoral Brothers

Veronika Kamenská

O aplikaci Nepanikař nepíšeme poprvé. Stojí za ní teprve jednadvacetiletá studentka biomedicínské techniky Veronika. Aplikace slouží jako první rychlá psychologická pomoc pro lidi bojující s depresí, úzkostmi, myšlenkami na sebevraždu nebo sebepoškozováním. Nabídne také kontakty na odborníky. První česká aplikace tohoto druhu je přeložena do devíti jazyků a pomáhá lidem ze 150 zemí světa. Myšlenku Nepanikař navíc Veronika dále rozvíjí. Na webových stránkách je k dispozici například rozsáhlá databáze bezplatné psychologické pomoci nebo on-line poradna. Školám i firmám připraví také zážitkový workshop na míru.

Aplikace Nepanikař je první pomocí při psychických obtížích. Autor fotografie: Oto Janoušek

Inspirovaly vás příběhy mladých úspěšných Čechů a Češek? Celý žebříček 30 pod 30 najdete zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…