Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mění svět k lepšímu bez ohledu na věk. Seznamte se s nejúspěšnějšími mladými osobnostmi roku 2021

Zdroj fotografie: archiv Davida Procházky

Dostat se do seznamu 30 pod 30 je čest. Prestižní časopis Forbes každý rok vybírá třicítku mladých lidí, kteří okolí inspirují svojí pílí, talentem nebo podnikatelským nápadem. I letos je směsice nominovaných velmi pestrá. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku.

David Procházka

Šestadvacetiletý sympaťák rád pomáhá druhým už od školních let. Díky platformě Donio, kterou vymyslel a založil společně se svým týmem, nyní umožňuje pomáhat i tisícům dalších lidí. Na platformě lze jednoduše vytvořit sbírkovou výzvu pro dobročinný projekt i začínající podnikatelský záměr. Samotné darování je pak otázka několika kliknutí. „Naším cílem je udělat z filantropie pozitivní návyk. I malou částkou lze totiž díky crowdfundingu někomu změnit život k lepšímu,“ píší autoři projektu na webových stránkách. A to se daří – přes dárcovskou platformu se na pomoc potřebným vybralo už téměř 100 milionů korun.

David Procházka pomáhá konat dobro tisícům lidí. Zdroj: archiv Davida Procházky

Karolína Presová

Jak na zdravý vztah k technologiím a on-line světu a jak vychovat novou generaci, která k nim má přístup už od útlého dětství? Tímto tématem se již před lety začala komplexně zabývat vystudovaná socioložka Karolína Presová. Prostřednictvím projektu Replug me nabízí společně s týmem psychologů přednášky a workshopy pro děti, ale i školení učitelů a rodičů. O důležitosti digitální rovnováhy edukuje také veřejnost, například na zážitkových kurzech v přírodě.

Karolína Presová učí lidi používat technologie s rozumem. Zdroj: Facebook Replug me

Karel Müller

Farář a youtuber v jednom. Poněkud netradičním spojením chce Karel Müller společně s kolegou Jakubem Malým udělat Boha zase cool. Pod přezdívkou Pastoral Brothers natáčejí mladí faráři zábavná videa, která srozumitelnou formou vyprávějí o důležitých náboženských svátcích, biblických postavách i historii církve. Nebojí se při tom ani kontroverzních témat. Svým neotřelým způsobem prezentace náboženství slaví úspěch. Na YouTube i Facebooku jejich kázání sledují tisíce fanoušků.

Pastoral Brothers dávají náboženství moderní kabát. Zdroj: Pastoral Brothers

Veronika Kamenská

O aplikaci Nepanikař nepíšeme poprvé. Stojí za ní teprve jednadvacetiletá studentka biomedicínské techniky Veronika. Aplikace slouží jako první rychlá psychologická pomoc pro lidi bojující s depresí, úzkostmi, myšlenkami na sebevraždu nebo sebepoškozováním. Nabídne také kontakty na odborníky. První česká aplikace tohoto druhu je přeložena do devíti jazyků a pomáhá lidem ze 150 zemí světa. Myšlenku Nepanikař navíc Veronika dále rozvíjí. Na webových stránkách je k dispozici například rozsáhlá databáze bezplatné psychologické pomoci nebo on-line poradna. Školám i firmám připraví také zážitkový workshop na míru.

Aplikace Nepanikař je první pomocí při psychických obtížích. Autor fotografie: Oto Janoušek

Inspirovaly vás příběhy mladých úspěšných Čechů a Češek? Celý žebříček 30 pod 30 najdete zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…