Dostat se do seznamu 30 pod 30 je čest. Prestižní časopis Forbes každý rok vybírá třicítku mladých lidí, kteří okolí inspirují svojí pílí, talentem nebo podnikatelským nápadem. I letos je směsice nominovaných velmi pestrá. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku.
Šestadvacetiletý sympaťák rád pomáhá druhým už od školních let. Díky platformě Donio, kterou vymyslel a založil společně se svým týmem, nyní umožňuje pomáhat i tisícům dalších lidí. Na platformě lze jednoduše vytvořit sbírkovou výzvu pro dobročinný projekt i začínající podnikatelský záměr. Samotné darování je pak otázka několika kliknutí. „Naším cílem je udělat z filantropie pozitivní návyk. I malou částkou lze totiž díky crowdfundingu někomu změnit život k lepšímu,“ píší autoři projektu na webových stránkách. A to se daří – přes dárcovskou platformu se na pomoc potřebným vybralo už téměř 100 milionů korun.
Jak na zdravý vztah k technologiím a on-line světu a jak vychovat novou generaci, která k nim má přístup už od útlého dětství? Tímto tématem se již před lety začala komplexně zabývat vystudovaná socioložka Karolína Presová. Prostřednictvím projektu Replug me nabízí společně s týmem psychologů přednášky a workshopy pro děti, ale i školení učitelů a rodičů. O důležitosti digitální rovnováhy edukuje také veřejnost, například na zážitkových kurzech v přírodě.
Farář a youtuber v jednom. Poněkud netradičním spojením chce Karel Müller společně s kolegou Jakubem Malým udělat Boha zase cool. Pod přezdívkou Pastoral Brothers natáčejí mladí faráři zábavná videa, která srozumitelnou formou vyprávějí o důležitých náboženských svátcích, biblických postavách i historii církve. Nebojí se při tom ani kontroverzních témat. Svým neotřelým způsobem prezentace náboženství slaví úspěch. Na YouTube i Facebooku jejich kázání sledují tisíce fanoušků.
O aplikaci Nepanikař nepíšeme poprvé. Stojí za ní teprve jednadvacetiletá studentka biomedicínské techniky Veronika. Aplikace slouží jako první rychlá psychologická pomoc pro lidi bojující s depresí, úzkostmi, myšlenkami na sebevraždu nebo sebepoškozováním. Nabídne také kontakty na odborníky. První česká aplikace tohoto druhu je přeložena do devíti jazyků a pomáhá lidem ze 150 zemí světa. Myšlenku Nepanikař navíc Veronika dále rozvíjí. Na webových stránkách je k dispozici například rozsáhlá databáze bezplatné psychologické pomoci nebo on-line poradna. Školám i firmám připraví také zážitkový workshop na míru.
Inspirovaly vás příběhy mladých úspěšných Čechů a Češek? Celý žebříček 30 pod 30 najdete zde.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…