Co si počít s devadesáti tunami písku? Čtyři sochaři v horském středisku Pustevny na Vsetínsku z něj vytvořili obří sochy lesních zvířat. Na dobročinnou výstavu děl s názvem Pískoles se mohou zájemci přijít podívat každý den mezi 8. a 18. hodinou, a to až do doby, kdy exponáty podlehnou nepříznivému počasí. „V loňském roce nám však sochy vydržely až do poloviny října, kdy musely být odstraněny,“ řekla mluvčí projektu Dita Korčák Hrtusová.
Výstavba soch zabrala umělcům celkem šest dní. Vhodný písek na jejich díla přivezli organizátoři až ze 150 kilometrů vzdálené Vápenky Vítošov. „K tvorbě soch používají přesevších špachtle a štětce. Na třímetrovou sochu medvěda padne okolo osmnácti tun písku a udusat jí trvá skoro celý den,“ přiblížila práci sochařů Hrtusová.
Projekt Pískoles vznikl loni s cílem podpořit boj proti kůrovci a zachránit beskydské lesy. I letos mohou návštěvníci výstavy přispět dobrovolným vstupným, které organizátoři následně věnují na podporu návratu šelem do beskydských lesů a aktivity s tímto úsilím spojené – například terénní monitoring zvířat, tvorbu a ochranu migračních koridorů či snižování rizika pytláctví.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…