Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Meditace podpoří kreativitu lépe než drogy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Řada studií již prokázala, že meditace má blahodárný vliv na psychické a fyzické zdraví člověka. Nyní vědci zjistili, že může výrazně podpořit i lidskou kreativitu. Díky zklidnění tak můžete dostat nápad na zajímavý text nebo obraz. Meditace může být zásadním pomocníkem při kreativním procesu, informoval sever Earth a časopis Psychology of Aesthetics, Creativity and the Arts.

Odborníci analyzovali stovky článků, v nichž byly zaznamenány výpovědi tisíců účastníků nejrůznějších průzkumů. Cílem bylo zjistit, co ovlivňuje kreativitu. Studii provedli pracovníci Univerzity v Essexu a Humboldtovy univerzity v Berlíně. Díky ní vědci vyvrátili dlouhodobý mýtus, že drogy podporují kreativní myšlení. 

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že užívání návykových látek stojí za uměleckými úspěchy, studie zjistila, že narkotika jsou ve skutečnosti nejméně účinným způsobem, jak nastartovat kreativitu. Výzkumníci zjistili, že nejúčinnějšími metodami pro zvýšení kreativity jsou komplexní tréninkové programy mysli, meditace a kontakt s různými kulturami, jako je pobyt v zahraničí. Alkohol a farmaceutické amfetaminy nemají na inspiraci žádný významný vliv. „Meditace má významný dopad na kreativitu proto, že podporuje ovlivňuje mentální faktory, které vedou k inovativnímu myšlení a řešení problémů,“ uvedla hlavní autorka studie Jennifer Haaseová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Sucho je v Evropě na ústupu. Na kontinentu je více vláhy než před rokem

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…