Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Ilustrační foto: Depositphotos

Říká se, že smrt je v životě jedinou jistotou. Obavy z konce našich životů prožíváme do jisté míry všichni, každý však trochu jiným způsobem. Někteří lidé vidině smrti čelí s větším klidem než druzí. Vědci nyní odhalili, jak lze strach a úzkost ze smrti zmírnit. Receptem je podle nich žít autentický život. O výsledcích studie informoval web Psychology Today.

Autonomnější život může vést ke snížení existenciálního strachu a úzkosti. Tak zní poznatek, na který přišli vědci ve svých nedávných studiích. Lidé, kteří žijí autonomní život, mají podle nic vyšší tzv. symbolickou nesmrtelnost. Tento termín odkazuje k idee, že naše já žije do určité míry i po smrti, např. v obecně uznávaných úspěších či v myšlenkách druhých lidí. Symbolická nesmrtelnost jako určitý pohled na život pak pomáhá snižovat obavy ze smrti.

Ale co to vlastně znamená žít autonomní život? Podle odborníků je autonomní jedinec schopný vyjadřovat své já ve svém konání. Jeho chování je dobrovolné, samoúčelné a svobodné. Má svobodnou vůli a pocit, že má svůj život pod kontrolou. Autonomie podporuje růst a nové zkušenosti, protože poskytuje pevný základ, který snižuje úzkost a strach z neznámého. Takový způsob života může zvýšit i celkovou duševní pohodu a pocit štěstí.

Odborníci také uvedli několik otázek, které vám pomohou odhalit, zda žijete autonomně:

  • Pouštím se do aktivit, protože chci? Mohu s nimi přestat, když budu chtít?
  • Prožívám často pocit, že mám svobodnou volbu?
  • Uspokojuje většina mých aktivit vrozené touhy (např. prozkoumávat své okolí, učit se novým věcem nebo se vyjadřovat)?
  • Jak často se do nějakého chování zapojím, protože musím (např. kvůli povinnostem nebo strachu z trestu)?

O autonomii v životě tak stojí za to usilovat. Nejde přitom o zcela nové poznatky. Důležitost osobní volby a sebeurčení zdůrazňovali již velcí existenciální myslitelé jako Viktor Frankl nebo Otto Rank. Nyní jsou jejich myšlenky potvrzené také daty.

Zdroj: psychologytoday.com, springer.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…