Víte, co je to flexitariánství? Nejde o žádný výstřelek moderní doby, ale o trend, který je (nejen) v české společnosti čím dál patrnější. Flexitariáni konzumují maso a ryby pouze příležitostně a cíleně snižují vlastní spotřebu živočišných produktů.
Přestože Češi zůstávají národem masožravců, podíl pouze občasných konzumentů masa u nás podle aktuálního výzkumu FMCG Gurus tvoří až čtvrtinu populace. Podle studie GfK Health&Wellbeing Report Europe se pak třetina evropských domácností snaží spotřebu masa vědomě snížit. Důvody přitom bývají různé. Nejčastějším argumentem je zdravotní přínos rostlinné stravy, roli ale hraje i respekt k životnímu prostředí, právům zvířat nebo otevřenost novým chutím.
„Můžeme si všimnout vzrůstající motivace ekologické, tedy toho, že čím dál více lidí vynechává maso a další živočišné produkty ze svého jídelníčku kvůli zdraví naší planety. Jde o jednoduchý a snadno představitelný krok, který může udělat opravdu každý,“ uvádí předseda České veganské společnosti Martin Ranninger. Pro srovnání: pouhá výměna jednoho hovězího burgeru za sójový ušetří tolik vody, jako by se člověk čtyři měsíce nesprchoval. „Ať už zvolíte rostlinné pondělky, vyzkoušíte veganské obědy, nebo rostlinnou stravu o víkendech, vliv na vaší osobní ekologickou stopu bude značný,“ motivuje Ranninger.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…