Masarykova univerzita své 100. výročí oslaví 100 litry darované krve

Zdroj fotografie: med.muni.cz

Netradiční způsob oslavy výročí svého založení zvolila Masarykova univerzita (MU). Ke sto letům svého fungování letos na podzim spustila akci 100 litrů krve DÍKY MUNI. Cílem je najít nové dárce krve, ale také více iniciovat pravidelné dárce, stejně jako symbolicky vlít univerzitě novou krev do další stovky let existence.

Darovat mohou studenti, akademici, absolventi, zaměstnanci i další lidé, kteří chtějí akci podpořit. Dárcem se může stát každý plnoletý zdravý člověk, který váží více než 50 kilogramů. Registrovat se k darování je možné na webu, k dispozici jsou termíny od 23. října do 14. listopadu. Darování pak probíhá na Transfuzním a tkáňovém oddělení Fakultní nemocnice Brno a v Krevní bance Fakultní nemocnice u svaté Anny. „Věříme, že pro tuto dobrou věc nadchneme spoustu lidí a spustíme lavinu pravidelného dárcovství. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, jak cenná krev je a že se bez ní moderní medicína neobejde,“ řekla jedna z iniciátorek projektu Natália Antalová.

Krve se odebírá 450 mililitrů, odběr zabere asi pět až deset minut. Z krve se pak využívají v konkrétních případech jednotlivé složky s různě dlouhou životností. „V nemocnici pravidelně operujeme dětské i dospělé pacienty s těmi nejzávažnějšími chirurgickými a ortopedickými stavy. Bez zajištění dostatečného množství krve bychom nemohli realizovat náročné operační výkony, které pravidelně vyžadují doplnění krevních ztrát během operace i následně po ní. Bez pomoci dárců krve bychom těmto pacientům nemohli nabídnout naši pomoc v situacích, které je i často ohrožují na životě,“ doplnil Martin Repko, přednosta Ortopedické kliniky FN Brno a Lékařské fakulty MU.

Autor článku

Eva Krejčí