Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Masarykova univerzita své 100. výročí oslaví 100 litry darované krve

Zdroj fotografie: med.muni.cz

Netradiční způsob oslavy výročí svého založení zvolila Masarykova univerzita (MU). Ke sto letům svého fungování letos na podzim spustila akci 100 litrů krve DÍKY MUNI. Cílem je najít nové dárce krve, ale také více iniciovat pravidelné dárce, stejně jako symbolicky vlít univerzitě novou krev do další stovky let existence.

Darovat mohou studenti, akademici, absolventi, zaměstnanci i další lidé, kteří chtějí akci podpořit. Dárcem se může stát každý plnoletý zdravý člověk, který váží více než 50 kilogramů. Registrovat se k darování je možné na webu, k dispozici jsou termíny od 23. října do 14. listopadu. Darování pak probíhá na Transfuzním a tkáňovém oddělení Fakultní nemocnice Brno a v Krevní bance Fakultní nemocnice u svaté Anny. „Věříme, že pro tuto dobrou věc nadchneme spoustu lidí a spustíme lavinu pravidelného dárcovství. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, jak cenná krev je a že se bez ní moderní medicína neobejde,“ řekla jedna z iniciátorek projektu Natália Antalová.

Krve se odebírá 450 mililitrů, odběr zabere asi pět až deset minut. Z krve se pak využívají v konkrétních případech jednotlivé složky s různě dlouhou životností. „V nemocnici pravidelně operujeme dětské i dospělé pacienty s těmi nejzávažnějšími chirurgickými a ortopedickými stavy. Bez zajištění dostatečného množství krve bychom nemohli realizovat náročné operační výkony, které pravidelně vyžadují doplnění krevních ztrát během operace i následně po ní. Bez pomoci dárců krve bychom těmto pacientům nemohli nabídnout naši pomoc v situacích, které je i často ohrožují na životě,“ doplnil Martin Repko, přednosta Ortopedické kliniky FN Brno a Lékařské fakulty MU.

Související články

Zaručeně zlepší den

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…