Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Madrid bude zelenější, během roku přibude zeleň i komunitní zahrady

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Hlavní město Španělska v sobě chce probudit přírodu. Podle plánů, které před pár dny oznámilo vedení města, by se měl během roku v Madridu zvýšit počet parků, komunitních zahrad a zeleně obecně.

Řadu kroků a opatření plánuje Madrid na letošní rok v reakci na aktuální data o špatném stavu životního prostředí ve městě. Zaměří se především na zeleň. Zdejší parky budou rozšířeny a vznikne na dvacet nových městských zahrad. Přibudou i ty komunitní, a to na dosud volných veřejných pozemcích.

Pobřeží řeky Manzanares bude osázeno stromy, zazelenat by se měly i střechy a chodníky. Město podpoří v pěstování zeleně i občany, kteří mohou mít zelenější obydlí – ať už právě prostřednictvím zelených střech nebo popínavých rostlin. Madrid bude také financovat vznik nové městské zahradnické školy.

Opatření se navíc zaměří i na dopravu, která životní prostředí značně ovlivňuje. Od příštího roku bude autům vjezd do centra města omezen, přístup budou mít pouze místní. Tři roky nato už zde budou moct jezdit pouze vozidla, která nemají dieselový motor.

Španělská metropole je čím dál sušší a v létě bojuje s velkými horky, do budoucna by se situace měla ještě zhoršovat. Vedení města chce proto těmito kroky vytvořit zelenější a čistší Madrid a jeho občanům tak zajistit kvalitnější a zdravější život.

Zdroj: citylab.com

Související články

Z domova

Kongresové centrum Praha získá zadarmo obří betonové květináče

Inspirace

Evropským zeleným městem je letos slovinská Lublaň

Inspirace

Praha vysadí nové stromy, městu pomůžou s regulací tepla

Byznys

Ekologie má zelenou: V Česku roste počet udržitelných pracovišť

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.