Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lípa z Českého ráje bojuje o titul Evropský strom roku

Loňský úspěch tatobitské lípy v soutěži Strom roku přinesl obci výhru v hodnotě 35 tisíc korun, které poputují na výsadbu nových stromků. Zdroj: Lenka Grossmanová

Je jí několik set let, je poměrně vrásčitá, a přesto je jedna z nejkrásnějších. Řeč je o tatobitské lípě, která byla letos zvolena jako vítěz české soutěže Strom roku a nyní se pokouší uspět i v evropské konkurenci.

Přezdívá se jí tisíciletá, přestože je zřejmě o pár stovek let mladší. Nachází se v obci Tatobity, pro kterou je symbolická – objevuje se na obecním znaku i vlajce. Přitom už dávno nemusela existovat. V padesátých letech se totiž při bouři odlomila polovina stromu. Zbytek nicméně místní řemeslník zpevnil obručemi, a tak žije lípa dál. Jde o jeden z oblíbených turistických cílů v Českém ráji, strom je výjimečný mimo jiné i svou velkou dutinou, do níž se vejde kolem deseti lidí.

Loňský úspěch tatobitské lípy v soutěži Strom roku přinesl obci výhru v hodnotě 35 tisíc korun, které poputují na výsadbu nových stromků. Anketu pořádá Nadace Partnerství s cílem podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a zároveň představit zajímavé stromy s příběhem. Navíc se skrze hlasování daří i vybírat peníze na výsadbu a ochranu stromů.
Vítězství v české anketě pro lípu velkolistou navíc znamenalo postup do evropské soutěže, kde vedle ní soutěží o titul dalších čtrnáct stromů – z Belgie, Irska nebo Estonska. Veřejnost může pro svého favorita hlasovat po celý únor.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Psi, kteří za páníčka položí i život. Přečtěte si příběhy nejstatečnějších psů roku 2019

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.