Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lípa z Českého ráje bojuje o titul Evropský strom roku

Loňský úspěch tatobitské lípy v soutěži Strom roku přinesl obci výhru v hodnotě 35 tisíc korun, které poputují na výsadbu nových stromků. Zdroj: Lenka Grossmanová

Je jí několik set let, je poměrně vrásčitá, a přesto je jedna z nejkrásnějších. Řeč je o tatobitské lípě, která byla letos zvolena jako vítěz české soutěže Strom roku a nyní se pokouší uspět i v evropské konkurenci.

Přezdívá se jí tisíciletá, přestože je zřejmě o pár stovek let mladší. Nachází se v obci Tatobity, pro kterou je symbolická – objevuje se na obecním znaku i vlajce. Přitom už dávno nemusela existovat. V padesátých letech se totiž při bouři odlomila polovina stromu. Zbytek nicméně místní řemeslník zpevnil obručemi, a tak žije lípa dál. Jde o jeden z oblíbených turistických cílů v Českém ráji, strom je výjimečný mimo jiné i svou velkou dutinou, do níž se vejde kolem deseti lidí.

Loňský úspěch tatobitské lípy v soutěži Strom roku přinesl obci výhru v hodnotě 35 tisíc korun, které poputují na výsadbu nových stromků. Anketu pořádá Nadace Partnerství s cílem podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a zároveň představit zajímavé stromy s příběhem. Navíc se skrze hlasování daří i vybírat peníze na výsadbu a ochranu stromů.
Vítězství v české anketě pro lípu velkolistou navíc znamenalo postup do evropské soutěže, kde vedle ní soutěží o titul dalších čtrnáct stromů – z Belgie, Irska nebo Estonska. Veřejnost může pro svého favorita hlasovat po celý únor.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…