Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lípa z Českého ráje bojuje o titul Evropský strom roku

Loňský úspěch tatobitské lípy v soutěži Strom roku přinesl obci výhru v hodnotě 35 tisíc korun, které poputují na výsadbu nových stromků. Zdroj: Lenka Grossmanová

Je jí několik set let, je poměrně vrásčitá, a přesto je jedna z nejkrásnějších. Řeč je o tatobitské lípě, která byla letos zvolena jako vítěz české soutěže Strom roku a nyní se pokouší uspět i v evropské konkurenci.

Přezdívá se jí tisíciletá, přestože je zřejmě o pár stovek let mladší. Nachází se v obci Tatobity, pro kterou je symbolická – objevuje se na obecním znaku i vlajce. Přitom už dávno nemusela existovat. V padesátých letech se totiž při bouři odlomila polovina stromu. Zbytek nicméně místní řemeslník zpevnil obručemi, a tak žije lípa dál. Jde o jeden z oblíbených turistických cílů v Českém ráji, strom je výjimečný mimo jiné i svou velkou dutinou, do níž se vejde kolem deseti lidí.

Loňský úspěch tatobitské lípy v soutěži Strom roku přinesl obci výhru v hodnotě 35 tisíc korun, které poputují na výsadbu nových stromků. Anketu pořádá Nadace Partnerství s cílem podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a zároveň představit zajímavé stromy s příběhem. Navíc se skrze hlasování daří i vybírat peníze na výsadbu a ochranu stromů.
Vítězství v české anketě pro lípu velkolistou navíc znamenalo postup do evropské soutěže, kde vedle ní soutěží o titul dalších čtrnáct stromů – z Belgie, Irska nebo Estonska. Veřejnost může pro svého favorita hlasovat po celý únor.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.