Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lípa z Českého ráje bojuje o titul Evropský strom roku

Loňský úspěch tatobitské lípy v soutěži Strom roku přinesl obci výhru v hodnotě 35 tisíc korun, které poputují na výsadbu nových stromků. Zdroj: Lenka Grossmanová

Je jí několik set let, je poměrně vrásčitá, a přesto je jedna z nejkrásnějších. Řeč je o tatobitské lípě, která byla letos zvolena jako vítěz české soutěže Strom roku a nyní se pokouší uspět i v evropské konkurenci.

Přezdívá se jí tisíciletá, přestože je zřejmě o pár stovek let mladší. Nachází se v obci Tatobity, pro kterou je symbolická – objevuje se na obecním znaku i vlajce. Přitom už dávno nemusela existovat. V padesátých letech se totiž při bouři odlomila polovina stromu. Zbytek nicméně místní řemeslník zpevnil obručemi, a tak žije lípa dál. Jde o jeden z oblíbených turistických cílů v Českém ráji, strom je výjimečný mimo jiné i svou velkou dutinou, do níž se vejde kolem deseti lidí.

Loňský úspěch tatobitské lípy v soutěži Strom roku přinesl obci výhru v hodnotě 35 tisíc korun, které poputují na výsadbu nových stromků. Anketu pořádá Nadace Partnerství s cílem podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a zároveň představit zajímavé stromy s příběhem. Navíc se skrze hlasování daří i vybírat peníze na výsadbu a ochranu stromů.
Vítězství v české anketě pro lípu velkolistou navíc znamenalo postup do evropské soutěže, kde vedle ní soutěží o titul dalších čtrnáct stromů – z Belgie, Irska nebo Estonska. Veřejnost může pro svého favorita hlasovat po celý únor.

Související články

Zaručeně zlepší den

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…