Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Letošním Stromem roku je Zpívající lípa z Telecího. Sedával pod ní Alois Jirásek i Tereza Nováková

2 minuty radosti
Zpívající lípa. Foto: Nadace Partnerství / Lucie Mojžíšová

Více než 700 let stará lípa z obce Telecí na Svitavsku zvítězila v letošní soutěži Strom roku. Památný strom, jež patří mezi nejmohutnější a nejstarší v Česku, od lidí v anketě získal 2 635 hlasů. Na druhém místě skončil strom pojmenovaný Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdecko-Místecku, bronzovou příčku obsadil smrk ztepilý na ulici Ramešova v Brně. Soutěž již od roku 2002 pořádá Nadace Partnerství.

Vítězná lípě se přezdívá Zpívající, což odkazuje na husitské období a pronásledování tajných evangelíků. Podle pověsti si v její dutině bratr Jiroušek opisoval vypůjčený Nový zákon a Knihu žalmů Starého zákona. Při práci si zpíval, a protože byl hluchý, sám sebe neslyšel. Zpěv se však nesl z útrob stromu vysoko do koruny a rozléhal se do všech stran. Díky ozvěně ve veliké dutině získával jeho hlas zvláštní zabarvení, které působilo o to tajemněji právě v noci, kdy stařeček knihy opisoval.

Dubisko valašisko tvrdé. Foto: Nadace Partnerství / Lucie Mojžíšová

Cílem ankety je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. V letošním, již dvacátém ročníku lidé svým favoritům poslali celkem 7 256 zpoplatněných hlasů, díky čemuž se podařilo vybrat téměř čtvrt milionu korun. Peníze organizace věnuje letošním finalistům soutěže a Stromům hrdinům, což jsou významné stromy, jimž hrozí pokácení.

Smrk ztepilý. Foto: Nadace Partnerství / Lucie Mojžíšová

Zdroj: Strom roku

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…