Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Ilustrační foto: Pexels

Hlava je mocná věc a stejně tak sebevědomí. Zná to asi každý z nás: po krátkém rozhovoru s potenciálním kamarádem se chytáme za hlavu, co jsme to vlastně říkali a jak hrozný dojem jsme museli udělat. Jenže okolí k nám obvykle tolik kritické není. Informoval o tom server České noviny.

Výzkumníci přišli s utěšujícím zjištěním. Ostatní lidé mají tendenci nás mít rádi a těšit se z naší společnosti mnohem více, než si myslíme. Nejkrutějšími soudci jsme vůči sobě my sami. Vědci rozdíl v perspektivách vnímání – co si myslíte, že si o vás někdo myslí, oproti tomu, co si o vás skutečně myslí – označují termínem liking gap, tedy zhruba rozdíl v sympatiích“. Právě tento rozdíl může být jedním z důvodů, proč v nás sociální interakce mohou vyvolávat stres, obavy a úzkost i po jejich skončení. Jednoduše podceňujeme, jak moc se lidem naše společnost líbí.

Odborníci na toto téma provedli několik výzkumů. Lidé v nich téměř vždy odhadovali, že je jejich partneři při konverzaci či úkolech anebo spolubydlící mají rádi méně, než jak to vnímali oni sami. Tento vnímaný rozdíl v sympatiích je ještě vyšší u lidí, kteří jsou plaší a mají nízké sebevědomí.

Na první pohled se tato sebekritika může zdát dobře míněná. Chceme být oblíbení a jsme výjimečně citliví na všechny společenské přešlapy, kterých se můžeme dopustit. Chceme se jim vyvarovat a v budoucnu si vést lépe. Důležité je se však v těchto myšlenkách nezacyklit.

Zdroj: České noviny, Seznam

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Oslavy neberou konce. Svatomartinské víno letos trhlo rekord

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…