Pražané, kteří se náhle ocitnou v těžké a závažné bytové tísni, jíž nejsou sami schopni vyřešit, mají možnost využít takzvané krizové byty. Dotyční je mohou obývat tři měsíce, v odůvodněných případech může být doba užívání prodloužena o další tři měsíce, ale pouze jedenkrát. Během této doby mají lidé možnost postavit se znovu na vlastní nohy – najít si práci, vlastní bydlení, popřípadě vyřešit osobní vztahy.
Krizové byty vlastní město Praha. Jejich zásadní výhodou ve srovnání s pronájmem standardních magistrátních bytů je skutečnost, že krizový byt lze pronajmout během dnů, maximálně týdnů. U ostatních bytů bývá čekací doba mnohonásobně delší. To se v případě nouzových situací (domácí násilí, havárie, hrozba vyklizení bytu), kdy je potřeba jednat rychle, jevilo jako neefektivní. Krizové byty jsou tedy ideálním řešením. „Pokud se odbor bytového fondu dozví o člověku v nouzi nebo se takový sám o pomoc přihlásí, dojde k okamžitému vyhodnocení případu a najdou se mu obratem ubytovací kapacity,“ uvedl radí pro oblast bydlení a transparentnost Adam Zábranský.
Možnost pronajmout si krizový byt mají lidé ve složité životní situaci od května 2019. Od srpna ji zatím využilo 19 osob. Jedná se zejména o osoby, které se ocitly ze dne na den na ulici, v ohrožení života. Jsou zde také rodiny, které už dále nemohou setrvávat v azylovém domě, rodiny v rozvodovém řízení nebo senioři.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …