Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé v Česku mají stále větší zájem o science centra

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ačkoliv v nedávné době byla science centra spíše zahraniční záležitostí, poslední dobou se tento druh trávení volného času uchytil i v České republice

Zatímco v roce 2014 tyto centra navštívil asi milion lidí, loni se jednalo asi o 1,6 milionů lidí. Science centra, která nabízejí zábavným způsobem dětem i dospělým přímý kontakt s vědou, se tak stávají zajímavou alternativou dalším možnostem trávení volného času. V Česku se v současné době nachází osm science center, a to například VIDA! v Brně, Svět techniky v Ostravě nebo iQLANDIA v Liberci.

Centra si poměrně rychle vybudovala v Česku širokou základnu nadšenců, jelikož nabízí zábavu jak pro děti a dospívající, tak pro dospělé či seniory. „Roku 2015 prošlo centry 1 631 311 návštěvníků, což je více, než jsme odhadovali. Z tohoto počtu bylo více jak 300 tisíc školních skupin, které zde buď pravidelně či jednorázově nacházejí doplnění nebo upřesnění studovaných témat,“ vysvětlila na svých stránkách Česká asociace science center.

Science centra jsou významná, vysoce atraktivní centra popularizace, propagace a medializace vědy a techniky, která nabízejí bádání a objevování přírodních a technických znalostí zážitkovou formou. Jsou určena jak pro nejširší veřejnost, tak pro odborníky. Science centra tím, jak přibližují vědu už malým a velmi malým dětem, příznivě napomáhají rozvoji. Mimoto plní tato centra úlohu, kterou nikdy nemohou zastat televize ani internet, jde především o přímé setkání s vystavěnými předměty, interaktivitu či srozumitelnost exponátů.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.