Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé v Česku mají stále větší zájem o science centra

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ačkoliv v nedávné době byla science centra spíše zahraniční záležitostí, poslední dobou se tento druh trávení volného času uchytil i v České republice

Zatímco v roce 2014 tyto centra navštívil asi milion lidí, loni se jednalo asi o 1,6 milionů lidí. Science centra, která nabízejí zábavným způsobem dětem i dospělým přímý kontakt s vědou, se tak stávají zajímavou alternativou dalším možnostem trávení volného času. V Česku se v současné době nachází osm science center, a to například VIDA! v Brně, Svět techniky v Ostravě nebo iQLANDIA v Liberci.

Centra si poměrně rychle vybudovala v Česku širokou základnu nadšenců, jelikož nabízí zábavu jak pro děti a dospívající, tak pro dospělé či seniory. „Roku 2015 prošlo centry 1 631 311 návštěvníků, což je více, než jsme odhadovali. Z tohoto počtu bylo více jak 300 tisíc školních skupin, které zde buď pravidelně či jednorázově nacházejí doplnění nebo upřesnění studovaných témat,“ vysvětlila na svých stránkách Česká asociace science center.

Science centra jsou významná, vysoce atraktivní centra popularizace, propagace a medializace vědy a techniky, která nabízejí bádání a objevování přírodních a technických znalostí zážitkovou formou. Jsou určena jak pro nejširší veřejnost, tak pro odborníky. Science centra tím, jak přibližují vědu už malým a velmi malým dětem, příznivě napomáhají rozvoji. Mimoto plní tato centra úlohu, kterou nikdy nemohou zastat televize ani internet, jde především o přímé setkání s vystavěnými předměty, interaktivitu či srozumitelnost exponátů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.