Takzvaná hybridní imunita nás efektivně chrání před nákazou virem SARS-CoV-2. Specifickou imunitu získali lidé, kteří prodělali covid a následně se nechali plně naočkovat. Mají tak zdaleka nejnižší riziko vážného průběhu nemoci vyžadujícího hospitalizaci.
Poznatky představily nejnovější studie zaměřené na zkoumání dat nasbíraných v době pandemie. Výsledky ukazují, že lidé, kteří prodělali COVID-19, mají až na 20 měsíců vysokou imunitu proti onemocnění. V kombinaci se dvěma dávkami očkování navíc získávají o 66 % vyšší ochranu proti reinfekci. Například očkování Pfizerem či AstraZenecou má po prodělání nemoci účinnost 90 %.
„Hybridní imunita může dokonce poskytnout lidem ochranu před novými mutacemi COVIDU-19, a to v dlouhodobém měřítku,“ uvedl Pramod Kumar Garg z Translational Health Science and Technology Institute v Indii. Vědci však upozorňují na specifické chování varianty Omicron, kdy není jisté, zda hybridní imunita po prodělání vzniká. Dodávají však, že očkování funguje proti Omicronu lépe, pokud člověk před vakcinací prodělal jinou mutaci viru.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…