Bossing, problémy s kolegy nebo i podřízenými. Šikana na pracovišti je závažný problém, který může v případě neřešení vyústit vyhořením, nebo dokonce sebevraždou. Pomocnou ruku obětem i svědkům šikany v zaměstnání nabízí Nadační fond Filantia. Ve svépomocných skupinách najdou zájemci potřebné vyslechnutí, možnost sdílení zkušeností i odborné rady. To vše zcela zdarma.
Vlastní zkušenosti s bossingem a neexistence jakékoliv platformy, která by nabízela možnost se svěřit, motivovaly Julii Růžičkovou, dnes moderátorku jedné ze svépomocných skupin, k iniciování vzniku této služby. Právě možnost svěřit se a poradit se je totiž podle ní v nelehké situaci zcela zásadní. Účast ve skupině je dobrovolná a limitovaná deseti lidmi.
Kromě obětí šikany ji tvoří také expertní dobrovolníci z řad vrcholných manažerů i mediátorů, kteří účastníkům mohou poskytnout velmi důležitou podporu. „To, že nás podporují svým zájmem také zkušení manažeři, je ohromný benefit pro účastníky skupiny, kteří tak získávají od těchto expertních dobrovolníků mimořádně cenné rady. A vím, že i pro tyto experty je svépomocná skupina velice přínosná. Oni zase získávají vhled do reality lidí, kteří by se jim v takové míře v běžném pracovním vztahu nesvěřili. Zkrátka, je to platforma, která spojuje, pomáhá a propojuje osobnosti, které se ztotožňují s posláním Filantie,“ vysvětluje Julie Růžičková.
K nejčastěji řešeným tématům ve skupině patří stud, neznalost práv, nátlak na pracovišti, psychické vyčerpání nebo ponižování, kterému zaměstnanci čelí. Podle zástupců nadačního fondu je ale velkým problémem také špatné nastavení firemních kultur a neznalost toho, jak rozpoznat patologické vztahy na pracovišti a jak komunikovat s obětí šikany nebo s jejím iniciátorem.
„Stále je věnována v mnoha firmách a organizacích malá pozornost důležitosti vztahů na pracovišti, tomu odpovídá i často špatně nastavená firemní kultura a žádná nebo minimální prevence výskytu patologických vztahů,“ říká Jiří Devát, předseda správní rady Filantie. Ten sám v minulosti zastával vrcholové pozice v mezinárodních společnostech – byl generálním ředitelem společností Microsoft a CISCO Systems a rozvoji firemní kultury v nadnárodních společnostech se věnuje doposud. I proto se Nadační fond Filantia rozhodl otevřít vzdělávací akademii, která nabídne workshopy, semináře a školení v oblasti vztahové firemní kultury.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…