Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé pomáhají lidem. Obětem šikany na pracovišti uleví sdílení a podpora od zkušenějších

Ilustrační foto: Freepik

Bossing, problémy s kolegy nebo i podřízenými. Šikana na pracovišti je závažný problém, který může v případě neřešení vyústit vyhořením, nebo dokonce sebevraždou. Pomocnou ruku obětem i svědkům šikany v zaměstnání nabízí Nadační fond Filantia. Ve svépomocných skupinách najdou zájemci potřebné vyslechnutí, možnost sdílení zkušeností i odborné rady. To vše zcela zdarma.

Vlastní zkušenosti s bossingem a neexistence jakékoliv platformy, která by nabízela možnost se svěřit, motivovaly Julii Růžičkovou, dnes moderátorku jedné ze svépomocných skupin, k iniciování vzniku této služby. Právě možnost svěřit se a poradit se je totiž podle ní v nelehké situaci zcela zásadní. Účast ve skupině je dobrovolná a limitovaná deseti lidmi.

Kromě obětí šikany ji tvoří také expertní dobrovolníci z řad vrcholných manažerů i mediátorů, kteří účastníkům mohou poskytnout velmi důležitou podporu. „To, že nás podporují svým zájmem také zkušení manažeři, je ohromný benefit pro účastníky skupiny, kteří tak získávají od těchto expertních dobrovolníků mimořádně cenné rady. A vím, že i pro tyto experty je svépomocná skupina velice přínosná. Oni zase získávají vhled do reality lidí, kteří by se jim v takové míře v běžném pracovním vztahu nesvěřili. Zkrátka, je to platforma, která spojuje, pomáhá a propojuje osobnosti, které se ztotožňují s posláním Filantie,“ vysvětluje Julie Růžičková.

K nejčastěji řešeným tématům ve skupině patří stud, neznalost práv, nátlak na pracovišti, psychické vyčerpání nebo ponižování, kterému zaměstnanci čelí. Podle zástupců nadačního fondu je ale velkým problémem také špatné nastavení firemních kultur a neznalost toho, jak rozpoznat patologické vztahy na pracovišti a jak komunikovat s obětí šikany nebo s jejím iniciátorem.

Stále je věnována v mnoha firmách a organizacích malá pozornost důležitosti vztahů na pracovišti, tomu odpovídá i často špatně nastavená firemní kultura a žádná nebo minimální prevence výskytu patologických vztahů,“ říká Jiří Devát, předseda správní rady Filantie. Ten sám v minulosti zastával vrcholové pozice v mezinárodních společnostech – byl generálním ředitelem společností Microsoft a CISCO Systems a rozvoji firemní kultury v nadnárodních společnostech se věnuje doposud. I proto se Nadační fond Filantia rozhodl otevřít vzdělávací akademii, která nabídne workshopy, semináře a školení v oblasti vztahové firemní kultury.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…