Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé pomáhají lidem. Obětem šikany na pracovišti uleví sdílení a podpora od zkušenějších

Ilustrační foto: Freepik

Bossing, problémy s kolegy nebo i podřízenými. Šikana na pracovišti je závažný problém, který může v případě neřešení vyústit vyhořením, nebo dokonce sebevraždou. Pomocnou ruku obětem i svědkům šikany v zaměstnání nabízí Nadační fond Filantia. Ve svépomocných skupinách najdou zájemci potřebné vyslechnutí, možnost sdílení zkušeností i odborné rady. To vše zcela zdarma.

Vlastní zkušenosti s bossingem a neexistence jakékoliv platformy, která by nabízela možnost se svěřit, motivovaly Julii Růžičkovou, dnes moderátorku jedné ze svépomocných skupin, k iniciování vzniku této služby. Právě možnost svěřit se a poradit se je totiž podle ní v nelehké situaci zcela zásadní. Účast ve skupině je dobrovolná a limitovaná deseti lidmi.

Kromě obětí šikany ji tvoří také expertní dobrovolníci z řad vrcholných manažerů i mediátorů, kteří účastníkům mohou poskytnout velmi důležitou podporu. „To, že nás podporují svým zájmem také zkušení manažeři, je ohromný benefit pro účastníky skupiny, kteří tak získávají od těchto expertních dobrovolníků mimořádně cenné rady. A vím, že i pro tyto experty je svépomocná skupina velice přínosná. Oni zase získávají vhled do reality lidí, kteří by se jim v takové míře v běžném pracovním vztahu nesvěřili. Zkrátka, je to platforma, která spojuje, pomáhá a propojuje osobnosti, které se ztotožňují s posláním Filantie,“ vysvětluje Julie Růžičková.

K nejčastěji řešeným tématům ve skupině patří stud, neznalost práv, nátlak na pracovišti, psychické vyčerpání nebo ponižování, kterému zaměstnanci čelí. Podle zástupců nadačního fondu je ale velkým problémem také špatné nastavení firemních kultur a neznalost toho, jak rozpoznat patologické vztahy na pracovišti a jak komunikovat s obětí šikany nebo s jejím iniciátorem.

Stále je věnována v mnoha firmách a organizacích malá pozornost důležitosti vztahů na pracovišti, tomu odpovídá i často špatně nastavená firemní kultura a žádná nebo minimální prevence výskytu patologických vztahů,“ říká Jiří Devát, předseda správní rady Filantie. Ten sám v minulosti zastával vrcholové pozice v mezinárodních společnostech – byl generálním ředitelem společností Microsoft a CISCO Systems a rozvoji firemní kultury v nadnárodních společnostech se věnuje doposud. I proto se Nadační fond Filantia rozhodl otevřít vzdělávací akademii, která nabídne workshopy, semináře a školení v oblasti vztahové firemní kultury.

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte skryté klenoty: Kam na netradiční Last Minute dovolenou v roce 2024?

Už víme, jak se Egypťanům podařilo postavit pyramidy

Slon? Veleryba? Ani jedno! Znáte nejstarší a nejtěžší organismus na světě?

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…